ZA podvojitev EU proračuna za kulturo

Asociacija se kot članica organizacije Culture Action Europe pridružuje pozivom k podpori predloga Evropskega parlamenta, da se v prihodnjem finančnem obdobju 2021-2027 sredstva za proračun programa Ustvarjalna Evropa, programa EU za kulturni in ustvarjalni sektor, podvojijo iz 1.4 milijarde na 2.8 milijardi evrov.

Ustvarjalna Evropa (Creative Europe) je nadnacionalni program Evropske unije, ki se že izvaja v obdobju 2014–2020 in je namenjen promociji evropskih kulturnih in ustvarjalnih sektorjev, spodbujanju čezmejnega sodelovanja in povečanju njihovega prispevka k rasti in novim delovnim mestom, podvojitev proračuna pa bi vsekakor pomenila obogatitev kulturne produkcije in krepitev vrednot, ki jih prinaša kultura.

Preberite več

Referendum o izjemnih pokojninah: Asociacija med organizatorji kampanje

Asociacija, ki je že v času napovedi opozicije, da bo zbirala podpise za zakonodajni referendum o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, medijem posredovala svoja stališča, se je na seji upravnega odbora društva poenotila, da se priglasi kot organizator referendumske kampanje. Kot vsebinska NVO mreža, ki zagovarja interese neodvisne kulture ter poklicnih delavk in delavcev, ustvarjalk in ustvarjalcev, ki v njej delujejo, menimo, da je pomembno, da državljankam in državljanom samostojno in neposredno posredujemo svoje stališče, ki je utemeljeno na dobrem vpogledu v izrazito nezavidljiv prihodkovni in socialni položaj posameznikov in posameznic, ki so zaslužni za izjemne poklicne prispevke k domači in evropski kulturi. V društvu smo ZA uveljavitev zakona, opozarjamo pa, da so v tem trenutku edina relevantna tema upokojevanje in višine pokojnin tako kulturnih delavcev kot delavcev na splošno. Predlog pokojninske reforme namreč za številne, tudi kulturne delavke in delavce, ne prinaša izboljšav.

Veljavni Zakon o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, je po našem mnenju zastarel, pomanjkljiv, predvsem pa ne opredeljuje natančnih meril za priznanje in odmero izjemnih pokojnin. V tem oziru po mnenju Asociacije predlog Zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke predstavlja korak v pravo smer, četudi bi bile možne dodatne izboljšave predloga. Pomembno pa je, da odločitev o dodelitvi dodatka ne bo več prepuščena diskreciji posameznega ministra. V Asociaciji dosledno nasprotujemo političnemu vplivu na odločanje v polju kulture. Pri tem ocenjujemo, da so v tem trenutku edina relevantna tema upokojevanje in višine pokojnin tako kulturnih delavcev kot delavcev na splošno. 

Preberite več

Kultura ne sme ostati brez glasu: ključni trenutek za prihodnost evropskega kulturnega proračuna

Foto: CAE

Evropska komisija je začela javno posvetovanje o prihodnjem večletnem finančnem okviru EU za obdobje 2028–2034. Gre za ključno priložnost, da kulturni sektor vpliva na dolgoročne odločitve glede proračuna EU – in torej tudi na prihodnost financiranja kulture. Kot člani mreže Culture Action Europe (CAE), v Asociaciji pozivamo, da se proračun za kulturo v prihodnjem večletnem finančnem okviru poveča na vsaj 2 %, program Ustvarjalna Evropa pa se ohrani kot samostojen in prepoznaven mehanizem podpore kulturi!

VEČ O KAMPANJI

Program Ustvarjalna Evropa je trenutno edini namenski evropski program za kulturo, s skupnim proračunom 2,44 milijarde evrov za obdobje 2021–2027. Kljub temu to predstavlja zgolj 0,2 % celotnega proračuna EU. Obstaja velika nevarnost, da bo v prihodnje program združen z drugimi področji in s tem izgubil svojo prepoznavnost ter avtonomijo.

Preberite več

Pokojninska reforma pod lupo: “dobra” za ministra, “usodna” za samozaposlene

Foto: @LokalPatriot

V Društvu Asociacija smo v okviru javne razprave podali komentar na predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki ga je v javno razpravo vložilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. V društvu ocenjujemo, da bodo predlagani ukrepi poslabšali materialni položaj upokojenk in upokojencev ter dodatno otežili upokojevanje delovno aktivni populaciji, tudi samozaposlenih v kulturi in drugih delavk in delavcev v kulturi. 

V društvu smo od vlade, ki se je reforme lotila s cilji zagotoviti dostojnost pokojnin, javnofinančno vzdržnost in krepitev zaupanja v pokojninski sistem, pričakovali, da bo izkoristila priložnost in odpravila krivice preteklih reform pokojninskega in invalidskega sistema. Pri tem še posebej izpostavljamo prekarne delavke in delavce, tudi s področja kulture, ki so v času tranzicije in gospodarske krize vzpostavljali in reševali domače gospodarstvo ter podpirali državno varčevanje, pa se jim pri tem pokojninska doba ni priznavala, kar bo v bližnji prihodnosti za mnoge pomenilo še bolj oddaljeno upokojevanje ali zelo nizke pokojnine. Spomniti gre, da reformo izpeljuje vlada, ki se je zavezala boju proti prekarizaciji, a opisane problematike skozi ukrepe in v javnosti ne naslavlja, nasprotno, v celoti jo izpušča. Vlado smo v društvu pri tem pozvali, naj ponovno premisli predlagane reformne ukrepe in zagotovi, da bo socialni položaj vseh trenutnih in bodočih upokojencev tudi dejansko dostojen in bo zaupanje v pokojninski sistem okrepljeno, vzdržnost javnofinančnih izdatkov se pač da zagotoviti na raznovrstne načine.

Preberite več

Nevladni sektor potrebuje stabilno okolje – Asociacija v nacionalnih in mednarodnih mrežah

Tudi v aprilu je Asociacija nadaljevala z dejavnostmi nacionalnega in mednarodnega mreženja s ciljem izboljšanja položaja neodvisne nevladne kulture. V društvu smo bili dejavni v strukturiranih dialogih z državnimi institucijami, mednarodnih forumih ter na strateških srečanjih s potencialnimi donatorji, kjer smo zastopali interese nevladnega kulturnega sektorja. Vsako od srečanj je bilo priložnost za utrjevanje položaja neodvisne kulture kot nepogrešljivega segmenta sodobne družbe.

Med vidnejšimi aktivnostmi izstopajo sodelovanje na letnem srečanju o sistemskem razvoju vsebinskih mrež, imenovanje predstavnice Asociacije v vodstveno strukturo evropske mreže EAIPA ter aktivna vloga v regionalni mreži Kooperativa, ki gradi mostove med organizacijami in fundacijami na področju neodvisne kulture na Zahodnem Balkanu. Ti dogodki odražajo dosledno in dolgoročno usmerjenost društva k gradnji trajnostnih modelov sodelovanja, financiranja in vidnosti nevladnega sektorja.

Preberite več

Asociacija o predlogu Zakona o medijih na Odboru za kulturo DZ

V Društvu Asociacija smo se 8. aprila 2025 udeležili 18. redne seje Odbora za kulturo. V okviru prve točke seje, o kateri je odbor razpravljal dva dni, so poslanci in vabljeni gostje obravnavali predlog Zakona o medijih (Zmed-1). V imenu društva je predloge, dopolnitve in pomisleke zbranim predstavila strokovna vodja Asociacije Polona Torkar, ki je pozdravila, da je z amandmaji koalicija pripoznala pomen in predvidela finančne pomoči tudi za nevladne organizacije, ki izvajajo za medije in razvoj področja ključne dejavnosti, a niso medij. Predlog zakona finančnih podpor dejavnosti stanovskih društev, vsebinskih NVO mrež, novinarskih organizacij namreč v osnovi ni eksplicitno predvideval.

V društvo redno spremljamo dogajanje v domačem, predvsem neodvisnem medijskem prostoru in smo pozorno spremljalo tudi pripravo predloga novega medijskega zakona ter ga večkrat komentirali. Strokovna vodja je v nagovoru tako pozdravila, da Ministrstvo za kulturo kot predlagatelj v splošnem pripoznava, da je dejavnost neodvisnih medijev, ki so organizirane kot NVO po Zakonu o nevladnih organizacijah, ključna za pluralnost domačega medijskega prostora. Za ohranjanje in krepitev omenjene dejavnosti so tako ključne tudi osmišljene in raznovrstne podpore, ki jih je mogoče subvencionirati tudi z višjo intenziteto državne pomoči, kot jo pozna sedanja ureditev pri nas. Predlagatelj je namreč seznanjen, da vrsta evropskih držav že priglaša državne pomoči v višini 80% upravičenih stroškov, s čimer se odraža v evropskem prostoru uveljavljeno razumevanje, da določene visokokakovostne medijske vsebine niso komercialno zanimive ter jih je potrebno posebej spodbujati. Četudi predlagatelji zakona napovedujejo, da se bodo tako visoke državne pomoči za NVO priglasile tudi pri nas, je strokovna vodja poudarila, da tega predlog zakona ne eksplicira. To pa pomeni, da še vedno govorimo zgolj o nameri in aktualni politični volji, ne pa tudi dolgotrajni realnosti in s tem višji stabilnosti in vzdržnosti domačega neodvisnega medijskega prostora. To bi po mnenju Asociacije veljalo odpraviti.

Preberite več

Kultura ni dodatek: Asociacija opozarja na ključne manjkajoče vsebine v ReNPM 2026–2034

V društvu Asociacija smo se konec aprila odzvali na predlog Resolucije o Nacionalnem programu za mladino 2026–2034. V njem čemer opozarjamo, da so vsebine, povezane s kulturo, umetnostjo in ustvarjalnostjo, v trenutnem osnutku podhranjene, površno obravnavane in ne sledijo dejanskim potrebam mladih ustvarjalk_cev ter kulturniških organizacij.

V poglavju Kultura, umetnost in ustvarjalnost je – kot izpostavljamo v Asociaciji – zaznati premik fokusa stran od dejanske umetniške produkcije in participacije, saj se predlagani ukrepi nanašajo predvsem na (formalno) izobraževalno sfero. Pri tem pa se ignorira tako vsebinski kot tudi sistemski kontekst, denimo Resolucijo o Nacionalnem programu za kulturo 2024–2031 (ReNPK) ter predlagani akcijski načrt za njeno izvajanje.

Preberite več

Letno srečanje vsebinskih mrež NVO z ministrstvi – pomemben korak za stabilnejši nevladni sektor

V Asociaciji z veseljem napovedujemo udeležbo na letošnjem letnem srečanju vsebinskih mrež nevladnih organizacij, ki bo potekalo 23. aprila 2025 med 10. in 13. uro v Veliki dvorani Ministrstva za javno upravo. Dogodek, ki ga organizira Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS), predstavlja eno redkih, a zato toliko pomembnejših priložnosti za dialog posvečen specifični tematiki vsebinskih mrež med nevladnimi organizacijami in predstavniki ministrstev Vlade Republike Slovenije.

Letno srečanje je posvečeno predstavitvi aktualnih analiz, izmenjavi izkušenj in iskanju konkretnih rešitev za naslavljanje sistemskih izzivov razvoja in financiranja vsebinskih mrež. Ob tem bo posebna pozornost namenjena tudi izvajanju Zakona o nevladnih organizacijah ter oblikovanju tipskega modela javnega razpisa za podporo vsebinskim mrežam.

Preberite več

ANKETA: Pokojninska doba delavk in delavcev v kulturi

V Asociaciji smo pripravili in neodvisni kulturni skupnosti razposlali anketo o pokojninski dobi. Za aktivno vključevanje v zakonodajne spremembe s področja kulture in upokojevanja širše v društvu potrebujemo namreč natančne podatke o delovni dobi kulturnih delavk in delavcev. Uradne podatke je namreč, kot ugotavljamo, nekoliko težje pridobiti. Problematika upokojevanja kulturnih delavk in delavcev je namreč že in bo vse bolj pereča tema, zato želimo na podlagi konkretnih podatkov pripraviti ustrezne predloge politik. Prav lepo vas povabimo, da nam pri tem pomagate.

IZPOLNI ANKETO

SKRAJNI ROK ZA IZPOLNITEV ANKETE JE 10. 4. 2025

Preberite več

Dialog na temo predloga ZUJIK, spodbud za umetnostno kritiko in kakovostne predpise

V mesecu marcu so bili predstavniki Asociacije aktivni na več zagovorniških področjih ter so se udeležili treh srečanj s predstavniki Ministrstva za kulturo, drugih stebrov kulture in Ministrstva za javno upravo. Osrednje teme sestankov so bili predlog sprememb in dopolnitev krovnega zakona v kulturi, področje umetnostne kritike ter kakovost priprave predpisov.

Podpredsednici društva Asociacija Valentina Rajaković in Polona Torkar ter članica Upravnega odbora društva Alja Lobnik so se s predstavniki Ministrstva za kulturo 18. marca 2024 sestale na temo kritike. Sestanek je bil sklican na pobudo Asociacije, in sicer kot nadaljevanje dialoga na temo krepitve področja kritike, ki v domačem prostoru peša, predvsem z namenom, da bi se v društvu seznanili z ukrepi, ki so že uveljavljeni oz. se že pripravljajo. Ministrstvo za kulturo so na sestanku zastopali Rok Avbar, Tjaša Pureber, Blaž Mali in Barbara Koželj Podlogar.

Preberite več

Novi vodiči za mobilnost On the Move

Mednarodna mreža za mobilnost kutlure On the Move je objavila novo izdajo letnega pregleda Cultural Mobility Yearbook 2025. Ta publikacija prinaša ključne podatke in analize o mobilnostnih priložnostih za umetnike in kulturne delavce ter služi kot pomemben vir informacij za vse, ki se želijo vključiti v mednarodne kulturne programe.

POVEZAVA DO PUBLIKACIJE

Kot del večletnega programa, sofinanciranega s strani Evropske unije, On the Move redno pripravlja raziskave o aktualnih temah, povezanih z mobilnostjo v kulturi. Letošnja izdaja že četrto leto zapored ponuja celovit vpogled v razpisane priložnosti, kot so umetniške rezidence, strokovna izobraževanja, štipendije in druge oblike financirane mobilnosti.

Preberite več