Kako (nad)graditi neodvisne kulturne prostore? (rok podaljšan)

OPE.N (https://open.operacijagrad.net/) je naš mednarodni projekt, ki si prizadeva ustvariti pogoje za boljši podporni sistem za neodvisne kulturne prostore in poglobiti odnose umetnikov in kulturnih delavcev z lokalnimi skupnostmi in odločevalci. Da bi dosegli ta cilj, potrebujemo vaš prispevek, da bi bolje razumeli izzive in trenutne razmere neodvisnih kulturnih prostorov.

Na podlagi našega dosedanjega raziskovanja smo pripravili vprašalnik o vaših izkušnjah in mnenjih o neodvisnih kulturnih prostorih:
https://open.operacijagrad.net/what-is-your-experience-complete-the-survey

Preberite več

Rezidenčna priložnost za umetnike in kulturne delavce

Umetniki, raziskovalci, novinarji in kulturni delavci iz Slovenije, Hrvaške in Kosova vabljeni, da se prijavijo na projekt OPE.N, pettedensko rezidenco v marcu 2025, ki bo potekala v Sloveniji, na Hrvaškem in Kosovem, in jim bo omogočila poglobljeno raziskovanje in uvid v delovanje neodvisnih kulturnih prostorov v regiji ter izzive, s katerimi se soočajo. Projekt organizira hrvaška Operacija Grad v sodelovanju z Društvom Asociacija in kosovsko Lumbardhi Foundation.

Projekt OPE.N, ki ga podpira program Evropske unije za kulturo Ustvarjalna Evropa. ponuja umetnikom in kulturnim delavcem možnost globljega razumevanja delovanja neodvisnih kulturnih prostorov, povezovanje in sodelovanje z lokalnimi skupnostmi, razvijanje svojih projektov in pridobivanje novih perspektiv o sodobni kulturni produkciji, povezovanje z lokalnimi umetniki in organizacijami ter izmenjujejo znanje ter izkušnje z drugimi udeleženci.

Preberite več

Glas ljudstva med najvplivnejšimi projekti za krepitev demokracije na svetu

Slovenska civilna iniciativa Glas Ljudstva, ki združuje več kot 100 civlnodružbenih organizacij in katere del je tudi Društvo Asociacija, je bila izpostavljena na globalnem dogodku World Justice Challenge, ki poteka med 31. julijem in 3. avgustom v Chicagu. 

Mednarodno priznana organizacija The World Justice Project je namreč iniciativo izbrala med 30 najpomembnejših projektov, ki krepijo vladavino prava in demokracijo na svetu. Ta prestižna nagrada je priznanje za predano delo slovenske civilne družbe pri zaščiti demokratičnih procesov in spodbujanju odgovornega vladanja. Asociacija v iniciativi sodeluje pri strokovnem monitoringu izpolnjevanja obljub vlade na področju kulture.

Preberite več

Inga Remeta ponovno izvoljena v upravni odbor mednarodne mreže Kooperativa

Z veseljem z vami delimo srečno novico, da je naša članica Inga Remeta ponovno izvoljena v upravni odbor mednarodne mreže Kooperativa. Inga je med šestimi kandidati za pet mest v odboru prejela največ glasov glasujočih organizacij in s tem nov mandat.

Poleg glasovanja o novem upravnem odboru smo članice glasovale tudi o spremembi statuta mreže, ki smo jih prav tako podprli. Predlagane spremembe vključujejo ukinitev organa koordinatorja mreže in prenos pooblastil na upravni odbor, razlog zanje pa so bile težave z delovanjem prejšnjega administrativnega sistema. S podporo predlaganim spremembam statuta si prizadevamo za bolj učinkovito in pregledno vodenje mreže ter nadaljevanje uspešnega sodelovanja med kulturnimi organizacijami v regiji.

Preberite več

Kritično stanje kritike!

Po sklepu upravnega odbora društva Asociacija bo v prihodnjih dneh začela delovati posebna strokovna delovna skupina, ki se bo spopadla s problematiko produkcije umetniške kritike NVO, predvsem vprašanjem sofinanciranja tega področja. Povod za  skupine je alarmantno stanje na tem področju, ki so ga še poslabšali rezultati nekaterih javnih razpisov v preteklih mesecih.

V društvu smo prepričani, da je kakovostna in neodvisna kritika nujna za rast, razvoj in kvaliteto umetniške produkcije, zato nas zelo skrbi sistemsko problematičen položaj tega področja. Delovna skupina bo oblikovala strokovna izhodišča in stališča društva na podlagi katerih bom začeli dialog z odločevalci.

Preberite več

Raziskujemo prostorsko problematiko v statusu quo!

V mesecu aprilu smo v društvu v sklopu naših mednarodnih sodelovanj raziskovali prostorska vprašanja za neodvisne ustvarjalce in umetnike iz Slovenije, Hrvaške in Kosova. V okviru projekta Operation Nova so raziskovalke opravile 3 raziskovalna potovanja Statusa Quo, in sicer v Sloveniji, na Hrvaškem in Kosovu. Raziskovalka je v Sloveniji obiskala Koper, Maribor in Ljubljano.

Neodvisni kulturni prostori predstavljajo dragocen del tkiva lokalne skupnosti, kjer se rojevajo ideje, se preizkušajo nove oblike umetnosti in se gradijo vezi med prebivalci. Z zastavljenimi vprašanji so raziskovalke dobile kratek vpogled skozi preteklost, sedanjost in prihodnost teh prostorov, odpirajoč pogovor med umetniki, uporabniki, skupnostjo in odločevalci.

Preberite več

Primarno zdravstvo lahko in mora vključevati tudi (nevladno) kulturo!

V društvu Asociacija smo se odzvali na predlog Strategije razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031, ki so ga v janvo obravnavo poslali na Ministrstvu za Zdravje. Glede na razvoj razumevanja pomena kulture pri zagotavljanju psihičnega in splošnega zdrava v družbi se nam zdi pomembno, da se nevladna kultura vključi tudi v razprave o ureditvi primarnega zdravstva.

Kot smo zapisali v odzivu, v katerem smo predlagali tudi spremembo dveh členov strategije, pozdravljamo prepoznanje komplementarne vloge nevladnih organizacij in t. i. laičnih svetovalcev, ki jim predlagana strategija daje mesto pri krepitvi primarnega zdravstva. A kljub temu si želimo, da je področje kulture jasneje izpostavljeno, sploh glede na rezultate našega dela v evropskih pilotnih projektih uporabe kulture v zdravstvu in pozitivnih učinkov kulture na zdravje družbe.

Preberite več

REG.Lab: V Beogradu smo se udeležili zaključne konference: Crossing the Line — Collaborative Perspectives on the Future of Culture

Foto: Kooperativa – Regional Platform for Culture

Od 22. do 24. februarja 2024 je v Beogradu potekala zaključna konferenca “PRESTOP ČRTE — SODELOVALNE PERSPEKTIVE O PRIHODNOSTI KULTURE” (“CROSSING THE LINE — COLLABORATIVE PERSPECTIVES ON THE FUTURE OF CULTURE”). Na konferenci, na kateri smo sodelovali tudi v Asociaciji smo se poglobili v to, kako lahko neodvisna scena v regiji izzove, premisli in preoblikuje svoja omrežja in sodelovanja, da bi se soočila z negotovimi razmerami in neizrečenimi izzivi, ki so oblikovali zadnja tri desetletja.

Zbrali smo se različni udeleženci s področja umetnosti, kulture in civilne družbe, ki smo preučili uspehe in pomanjkljivosti obstoječih sistemov v kulturi ter ustvarili alternativne ideje in strategije sodelovanja za prihodnost kulture. Konferenca je zaključek in hkrati zaznamuje vrhunec triletnega skupnega projekta “Regional Lab: New Culture Spaces and Networks as Drivers of an Innovative and Sustainable Bottom-up Development of Regional Collaboration (REG.Lab), ki ga sofinancira EU.

Preberite več

REG.Lab: Najavljamo zaključno konferenco Crossing the Line — Collaborative Perspectives on the Future of Culture

Z veseljem naznanjamo in objavljamo tematski okvir za prihajajočo konferenco “PRESTOP ČRTE — SODELOVALNE PERSPEKTIVE O PRIHODNOSTI KULTURE” (“CROSSING THE LINE — COLLABORATIVE PERSPECTIVES ON THE FUTURE OF CULTURE”). V Beogradu (Srbija) se bomo od 22.-24. februarja 2024 poglobili v to, kako lahko neodvisna scena v regiji izzove, premisli in preoblikuje svoja omrežja in sodelovanja, da bi se soočila z negotovimi razmerami in neizrečenimi izzivi, ki so oblikovali zadnja tri desetletja. Program predstavlja korak pri odpravljanju namišljenih meja in prečkanje omejitev, ki pogosto ovirajo smiseln dialog in učinkovito sodelovanje znotraj kulturnega ekosistema. V treh dneh se bodo zbrali različni udeleženci s področja umetnosti, kulture in civilne družbe, ki bodo preučili uspehe in pomanjkljivosti obstoječih sistemov v kulturi ter ustvarili alternativne ideje in strategije sodelovanja za prihodnost kulture.

Konferenca je zaključek in hkrati zaznamuje vrhunec triletnega skupnega projekta “Regional Lab: New Culture Spaces and Networks as Drivers of an Innovative and Sustainable Bottom-up Development of Regional Collaboration (REG.Lab)” (Regionalni laboratorij: novi kulturni prostori in omrežja kot gonila inovativnega in trajnostnega razvoja regionalnega sodelovanja od spodaj navzgor (REG.Lab)), ki ga sofinancira Evropska unija prek programa »Instrument for Pre-accession Assistance (IPA II)« (Instrument za predpristopno pomoč). Skozi ta projekt smo zagotovili dinamično platformo za sodelovanje, eksperimentiranje, medsebojno izmenjavo in soustvarjanje med organizacijami znotraj neodvisne kulturne scene jugovzhodne Evrope. Projekt je izvajal konzorcij partnerskih organizacij iz šestih držav jugovzhodne Evrope, ki ga vodi Kooperativa – Regional Platform for Culture, poleg projektnih partnerjev: Anibar (Kosovo), Društvo Asociacija (Slovenia), NKSS Association (Srbija), Jadro Association (Seeverna Makedonija), Operation City (Hrvaška), and OKC Abrašević (Bosna in Hercegovina).

Projekt bomo sklenili z izmenjavo idej in soustvarjanju prihodnosti. Skupaj bomo raziskovali nove poti, ustvarjali povezave in navdihovali drug drugega. Vabljeni v našo družbo, da skupaj ustvarimo nepozabno izkušnjo in odpremo vrata novim priložnostim.

Program konference najdete na povezavi tu.

Začenjamo delo na projektu Operation Nova

25. in 26. januarja je v prostorih Asociacije v Ljubljani potekalo prvo delovno srečanje partnerjev projekta Operation Nova: Re-Imagining Cultural Spaces in a New European Context, ki ga sofinancira Evropska Unija. V sklopu projekta bomo raziskali problematiko prostorkse krize na neodvisne ustvarjalce in umentikom iz sodelujočih držav, Slovenije, Hrvaške in Kosova, ponudili nove priložnosti za čezmejno ustvarjanje.

Projekt združuje konzorcij treh organizacij iz treh držav v jugovzhodni Evropi (Hrvaška, Slovenija, Kosovo), ki jih zanima reševanje težav pomanjkanja ustrezne podpore neodvisnim kulturnim ustvarjalcem, še posebej v zvezi z javno infrastrukturo, ki jo te organizacije uporabljajo za razvijanje, produciranje in posredovanje visokokakovostnih umetniških in kulturnih vsebin široki in raznoliki javnosti v različnih urbanih skupnostih. To je za vse vključene organizacije še posebej pomembno, saj so pionirske neodvisne kulturne platforme v svojih državah, znane po združevanju velikega števila neodvisnih kulturnih ustvarjalcev ter vzpostavljanju novih praks participativnega upravljanja kulturne infrastrukture.

Preberite več