Asociacija za ohranitev in krepitev programa Ustvarjalna Evropa: Kultura ni le strošek, temveč naložba v prihodnost Evrope

Foto: CAE

Predsednik društva Asociacija Uroš Veber je v imenu društva podpisal skupno pismo, s katerim več kot 470 evropskih organizacij poziva Evropsko komisijo, naj v prihodnjem večletnem finančnem okviru (2028–2034) ohrani in okrepi program Ustvarjalna Evropa kot samostojen finančni instrument za področje kulture in ustvarjalnosti. Gre za enega ključnih zagovorniških pozivov v tem trenutku, saj številne informacije iz Bruslja nakazujejo možnost zmanjšanja sredstev za edini program EU, namenjen izključno kulturi. Organizacije podpisnice poziva zato zahtevajo ohranitev samostojnega programa in zvišanje njegovega proračuna na vsaj 2 % celotnega proračuna EU.

V okviru iste evropske platforme Culture Action Europe (CAE) je 7. junija 2025 potekala tudi spletna letna skupščina, na kateri je bila v novi upravni odbor izvoljena tudi Mateja Lazar iz naše članske organizacije Motovila. Njena izvolitev predstavlja pomembno priznanje njenemu delu in dodatno utrjuje prisotnost slovenskega kulturnega sektorja v evropskih strukturah odločanja. V društvu Asociacija Mateji iskreno čestitamo in se veselimo nadaljnjega sodelovanja v skupnih prizadevanjih za bolj vključujočo, ambiciozno in pravično kulturno politiko na ravni EU.

Preberite več

Asociacija s predlogoma dveh amandmajev k pokojninski reformi

V Društvu Asociacija smo v Državni zbor poslali predloga dveh amandmajev k Zakonu o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem zavarovanju (ZPIZ-2O). Prvi amandma predlaga razširitev instituta zagotovljene pokojnine na način, da bi veljal tudi za upokojenke in upokojence, ki so se upokojili s 35 leti pokojninske dobe brez dokupa ali več. To pomeni, da bi bili do najnižje zagotovljene pokojnine upravičeni tudi tisti, ki niso zbrali vseh 40 let pokojninske dobe brez dokupa, ampak do pet let manj. To je pomembno predvsem za prekarne delavke in delavce, številne iz področja kulture, ki se jim kljub opravljenemu delu pokojninska doba ni priznavala.

Z drugim amandmajem predlagamo črtanje spremenjene formule za usklajevanje pokojnin. Vse projekcije in analize kažejo, da bo prav ta ukrep, ki ga predlaga vlada, realne pokojnine najbolj znižal, s čimer se bo neposredno poslabšalo materialni in socialni položaj upokojencev. Zgolj s tem ukrepom bo vlada izdatke za pokojnine do leta 2070 zmanjšala za skoraj 2 odstotni točki BDP.

Preberite več

Umetnost kot (odpor)nost: globalni pogovor o lokalnih praksah

V tokratni epizodi Kulturosfere odpiramo prostor za razmislek o vlogi umetnosti pri grajenju odpornosti – tako na osebni kot družbeni ravni. V središču pogovora so tekstilne prakse kot sredstvo refleksije, skrbi zase in kolektivnega opolnomočenja. Z nami so tri mednarodno priznane likovne terapevtke: Jasmina Pacek (Hrvaška/ZDA), Pamela Whitaker (Irska) in Savneet Talwar (ZDA), ki z različnih koncev sveta osvetljujejo, kako šivanje, tkanje in pripovedovanje skozi tekstil tvorijo mostove med umetnostjo, terapijo in družbeno angažirano prakso.

Preberite več

Asociacija na evropski konferenci “BEYOND 2025: Being Many”

Foto: Ivan Koruza/Asociacija

Med 4. in 7. junijem 2025 je v Torinu potekala osrednja letna konferenca evropske mreže Culture Action Europe, tokrat pod naslovom BEYOND 2025: Being Many. Konferenca, ki je gostila več kot 200 organizacij, raziskovalcev in akterjev s področja kulture in družbenega delovanja, je bila priložnost za razmislek o prihodnosti evropske kulturne politike ter za krepitev mednarodnega povezovanja. Na dogodku je sodelovalo tudi društvo Asociacija, ki sta ga zastopala predsednik Uroš Veleb in ekipa strokovne pisarne v sestavi Polona Torkar, Ivan Koruza, Anže Dolinar in Mistral Majer.

Konferenca BEYOND 2025: Being Many je bila zasnovana kot štiridnevno srečanje z izrazito participatornim pristopom. Osrednje teme so se vrtele okoli vprašanja, kako lahko kulturni sektor v času demokratičnih kriz, podnebnih pretresov in socialne negotovosti postane prostor upanja, odpora in transformacije. Že uvodna panelna razprava o kulturni demokraciji je izpostavila pomen vključujočih oblik vodenja in kolektivnega delovanja, ob prispevkih številnih fundacij, evropskih poslancev in aktivistov pa se je oblikoval jasen konsenz: kultura mora postati ključna politična sila prihodnosti.

Preberite več

Odločen “NE” populističnemu razslojevanju v NVO sektorju

Foto: Asociacija

V odzivu in na tiskovni konferenci, ki smo jo 20. junija 2025 sklicali v Asociaciji, smo predstavniki mrež nevladnih organizacij različnih področij opozorili na škodljivost novega razpisnega merila Ministrstva za javno upravo, ki pri ocenjevanju vlog za profesionalizacijo NVO temelji na višini zbranih dohodninskih donacij. Gre za kriterij, ki organizacije rangira po njihovi popularnosti med davčnimi zavezanci in ne po kakovosti njihovega dela, kar pomeni nevaren precedens za prihodnje javno financiranje celotnega nevladnega sektorja. Tiskovna konferenca je le del našega odziva na to merilo, proti kateremu smo odprli tudi javno peticijo.

Udeleženci konference – Uroš Veber (Asociacija), Goran Forbici (CNVOS), Franci Zlatar (Slovenska Filantropija), Borut Pelko (MaMa), Urša Regvar (PIC) in Živa Kavka Gobbo (FOCUS) – so jasno izpostavili, da je tovrstno merilo neustrezno, nestrokovno in diskriminatorno. Poenoteni v svojem pozivu ministru pozivajo k takojšnjemu umiku merila in k obnovi razpisnih pogojev, ki bodo temeljili na javnem interesu, strokovni presoji in dejanskih potrebah sektorja.

Preberite več

Poziv k podpisu izjave proti spornemu merilu v razpisu za profesionalizacijo NVO 2025

Ministrstvo za javno upravo je 6. junija 2025 objavilo Javni razpis za razvoj in profesionalizacijo nevladnih organizacij in prostovoljstva za leto 2025. Razpis prinaša novo merilo, ki prijaviteljem dodeljuje dodatne točke, če delujejo na področjih, ki kumulativno prejmejo največ donacij iz naslova dohodnine. Gre torej za merilo, ki temelji na zasebnih donatorskih odločitvah v okviru dohodninskih donacij – in ne na dejanskih potrebah sektorja ali strateških ciljih države.

Poziv in možnost podpisa so dostopni na povezavi:
Poziv ministru za javno upravo – cnvos.si

Gre za pomemben precedens, saj merilo ne temelji na strokovni presoji, temveč na zasebnih donatorskih odločitvah. Na ta način naj bi prijavitelji z bolj prepoznavnih področij, kot sta zdravstvo ali sociala, prejeli znatno več točk kot na primer organizacije s področja kulture, okolja, človekovih pravic ali demokracije.

Preberite več

Nevladni sektor je ključni sogovornik pri oblikovanju trajnostnih kulturnih politik

Foto: Bunker

V torek, 28. maja, sta se predsednik društva Uroš Veber in vodja strokovne pisarne Polona Torkar udeležila prvega srečanja Local Policy Hub, del mednarodnega projekta Greenstage, ki je potekalo v Stari mestni elektrarni. Dogodek, namenjen snovanju sinergij med kulturnim sektorjem in lokalnimi oblastmi pri udejanjanju okoljskih politik, predstavlja pomemben korak k sistemski vključitvi trajnostnih načel v delovanje organizacij s področja uprizoritvenih umetnosti.

Asociacija kot mreža nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture že vrsto let opozarja na nujnost umeščanja trajnostnih okvirov v kulturne politike, pri čemer poudarja, da mora biti zelenemu prehodu zavezano celotno institucionalno okolje – ne zgolj ustvarjalci in producenti ampak tudi nosilci odločanja v sektorju. Prav zato je udeležba Asociacije na tovrstnih srečanjih izjemnega pomena, saj omogoča, da sektor ne nastopa le kot pasivni prejemnik ukrepov, temveč kot aktiven sogovornik, ki soustvarja strateške in operativne podlage za pravično in izvedljivo transformacijo kulturnega polja.

Preberite več

Zakon zavrnjen, problematika ostaja: upokojitev v kulturi po referendumu

Društvo Asociacija se je priglasilo med organizatorje referendumske kampanje o Zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti in v medijskih nastopih zastopalo stališče za podporo zakonu. Kot vsebinska NVO mreža, ki zagovarja interese neodvisne kulture ter delavk in delavcev, ki v njej delujejo, smo ocenili, da je kampanja priložnost opozoriti na izrazito nezavidljiv prihodkovni in socialni položaj posameznic in posameznikov, ki so zaslužni za izjemne prispevke k domači in evropski kulturi.

V kampanji smo izpostavili, da je bil vladni zakon korak v pravo smer, predvsem v smislu depolitizacije odločanja o prejemnikih dodatkov, da pa je bil hkrati tudi pomanjkljiv, saj je v celoti izpuščal področje kulture. V kampanji smo opozorili predvsem na problematiko upokojevanja delavk in delavcev v kulturi in umetnosti, saj mnogi zaradi prekarne narave dela ne bodo izpolnili pogojev za upokojitev ali pa se bodo upokojevali z izredno nizkimi pokojninami.

Preberite več

Rezultati in analiza razpisa kultura in zdravje 2025: Odpiramo vrata povezovanju umetnosti in zdravju

Z zaključkom prvega razpisa za razvoj in izvedbo projektov na presečišču kulture in zdravja smo v Asociaciji naredili pomemben korak k uveljavitvi umetnosti kot orodja za krepitev duševnega zdravja, psihosocialne podpore ter celostne skrbi za posameznike in skupnosti. Razpis, ki poteka v okviru štiriletnega mehanizma in je sofinanciran s sredstvi EU, je spodbudil izjemno zanimanje ustvarjalcev. Med 50 prispelimi prijavami so bile za podporo izbrane tri medsektorsko zasnovane pobude, ki prepletajo umetnost z zdravstvenim in socialnim delovanjem.

Izbrani projekti – Objem glasu, Zvočni objem in Prisluhni gibu – se posvečajo prostovoljcem v paliativni oskrbi, osebam s tinitusom in bolnikom s fibromialgijo. Vsi trije poudarjajo pomen umetnosti kot podpore pri soočanju z bolečino, izgubo, stresom ter nevidnimi kroničnimi boleznimi. Pri tem preizkušajo modele, ki bi jih bilo mogoče dolgoročno vključiti v zdravstvene in socialne sisteme. Razpis tako ne pomeni le finančne podpore, temveč simbolni premik v razumevanju vloge umetnosti kot vira zdravljenja in družbenih sprememb.

Preberite več

Kako skozi upravni labirint? ZUP za začetnike in praktike s prof. dr. Polonco Kovač

V društvu Asociacija nadaljujemo s serijo izobraževanj, namenjenih krepitvi znanj in kompetenc samozaposlenih v kulturi ter nevladnih organizacij, ki delujejo na kulturnem področju. Tokrat vas vabimo na tematski seminar s priznano strokovnjakinjo s področja upravnega prava in javne uprave, prof. dr. Polonco Kovač, profesorico upravnega prava in javne uprave na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani.

PRIJAVA NA IZOBRAŽEVANJE

Izobraževanje z naslovom »Temeljni upravni postopki za kulturniški sektor« bo potekalo v ponedeljek, 9. junija 2025, od 9.00 do 12.00, v hibridni obliki – v živo v Ljubljani ter s hkratnim prenosom prek spletne učilnice Zoom.

Preberite več