Letna tiskovna konferenca Asociacije – Nevladna kultura prepoznana, a izzivi ostajajo!

Foto: Asociacija

Na tokratni letni tiskovni konferenci Društva Asociacija na kateri vsako leto v prvem četrtletju medijem in širši javnosti predstavimo trenutno stanje v nevladni kulturi in odpremo najpomembnejše teme na področju nevladnih organizacij v kulturi, samozaposlenih v kulturi in kulture na splošno.

Na tokratni tiskovni konferenci smo poleg pregleda stanja in dosežkov društva v preteklem letu obravnavali tudi nekatere pomembne strateške dokumente, ki jih za področje kulture pripravlja resorno ministrstvo. Poleg predsednice društva Inge Remeta in člana upravnega odbora Boruta Jermana, so na tiskovni konferenci govorili še Tanja Kos iz zavoda Motovila, Matija Šturm iz Društva slovenskega animiranega filma, Špela Stare iz Društva novinarjev Slovenije in sodelavci strokovne pisarne Asociacije.

Preberite več

Nedopustna stagnacija sredstev – NVO v kulturi v preteklem letu

Ko gre za nevladne organizacije v polju kulture, navkljub nekaterim izboljšavam, ki smo jim bili priča v preteklem letu in napredku pri tradicionalnih prizadevanjih društva, ne moremo zaključiti, da danes lahko govorimo o sektorju, ki je okrepljen ali razvojno opolnomočen.

Pri tem, kot ugotavljamo v naši letni analizi stanja, je največja težava izrazita stagnacija sredstev namenjenih za izvedbo programov in projektov nevladnih kulturnih organizacij. Ta je posledica osiromašenih državnih in lokalnih kulturnih proračunov, ki zadnjih nekaj let večinoma ostajajo nespremenjeni. To pa v praksi v času vse dražjih stroškov produkcije in neusmiljenih inflacijskih pritiskov pomeni realno zmanjševanje razpoložljivih sredstev za nevladno umetnost. Poleg tega pa nevladne organizacije pesti nedelovanje Ministrstva za javno upravo in zastoj sredstev iz naslova njihovih razpisov.

Preberite več

Primarno zdravstvo lahko in mora vključevati tudi (nevladno) kulturo!

V društvu Asociacija smo se odzvali na predlog Strategije razvoja zdravstvene dejavnosti na primarni ravni zdravstvenega varstva do leta 2031, ki so ga v janvo obravnavo poslali na Ministrstvu za Zdravje. Glede na razvoj razumevanja pomena kulture pri zagotavljanju psihičnega in splošnega zdrava v družbi se nam zdi pomembno, da se nevladna kultura vključi tudi v razprave o ureditvi primarnega zdravstva.

Kot smo zapisali v odzivu, v katerem smo predlagali tudi spremembo dveh členov strategije, pozdravljamo prepoznanje komplementarne vloge nevladnih organizacij in t. i. laičnih svetovalcev, ki jim predlagana strategija daje mesto pri krepitvi primarnega zdravstva. A kljub temu si želimo, da je področje kulture jasneje izpostavljeno, sploh glede na rezultate našega dela v evropskih pilotnih projektih uporabe kulture v zdravstvu in pozitivnih učinkov kulture na zdravje družbe.

Preberite več

Je vlada držala predvolilne obljube? V sklopu iniciative Glas Ljudstva smo preverili dosedanje delo vlade

Foto: Glas Ljudstva

V Ljubljani je 27. 2. 2024 potekala tiskovna konferenca in predstavitev monitoringa vladnih zavez, ki ga vse od začetka mandata trenutne vlade opravlja iniciativa Glas Ljudstva, katerega članica je tudi Asociacija.

Na predstavitvi smo koordinatorji strokovnih skupin iniciative predstavili ugotovitve s svojih področji in ocenili delo vlade na področjih, kjer so pred volitvami podpisali predvolilne obljube. Rezultati monitoringa so dostopni tukaj v grobem pa smo v iniciativi ocenili, da je vladno delo na obljubljenih področjih v letu 2023 močno stagniralo.

Preberite več

Nacionalni program za kulturo v Javni obravnavi – Asociacija intenzivno vključena v razpravo

Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije je 7. februarja 2024 v javno razpravo poslalo nov temeljni strateški dokument o razvoju kulturnih politik v Sloveniji. Resolucijo o Nacionalnem programu za kulturo spremlja akcijski načrt, ki natančneje definira ključne ukrepe za njegovo izvajanje in pripadajoča finančna sredstva.

Sprva je bila javna razprava predvidena le do 11. marca a po našem pozivu in splošnem odzivu zainteresirane javnosti je bil ta rok podaljšan do 25. marca. Do takrat na ministrstvu sprejemajo komentarje o predloženih dokumentih v Asociaciji pa smo že stopili v kontakt z vsemi relevantnimi deležniki predvsem pa z predstavniki predlagatelja, Ministrstva za kulturo, s katerimi smo že opravili dva pomembna in plodovita sestanka.

Preberite več

REG.Lab: V Beogradu smo se udeležili zaključne konference: Crossing the Line — Collaborative Perspectives on the Future of Culture

Foto: Kooperativa – Regional Platform for Culture

Od 22. do 24. februarja 2024 je v Beogradu potekala zaključna konferenca “PRESTOP ČRTE — SODELOVALNE PERSPEKTIVE O PRIHODNOSTI KULTURE” (“CROSSING THE LINE — COLLABORATIVE PERSPECTIVES ON THE FUTURE OF CULTURE”). Na konferenci, na kateri smo sodelovali tudi v Asociaciji smo se poglobili v to, kako lahko neodvisna scena v regiji izzove, premisli in preoblikuje svoja omrežja in sodelovanja, da bi se soočila z negotovimi razmerami in neizrečenimi izzivi, ki so oblikovali zadnja tri desetletja.

Zbrali smo se različni udeleženci s področja umetnosti, kulture in civilne družbe, ki smo preučili uspehe in pomanjkljivosti obstoječih sistemov v kulturi ter ustvarili alternativne ideje in strategije sodelovanja za prihodnost kulture. Konferenca je zaključek in hkrati zaznamuje vrhunec triletnega skupnega projekta “Regional Lab: New Culture Spaces and Networks as Drivers of an Innovative and Sustainable Bottom-up Development of Regional Collaboration (REG.Lab), ki ga sofinancira EU.

Preberite več

REG.Lab: Najavljamo zaključno konferenco Crossing the Line — Collaborative Perspectives on the Future of Culture

Z veseljem naznanjamo in objavljamo tematski okvir za prihajajočo konferenco “PRESTOP ČRTE — SODELOVALNE PERSPEKTIVE O PRIHODNOSTI KULTURE” (“CROSSING THE LINE — COLLABORATIVE PERSPECTIVES ON THE FUTURE OF CULTURE”). V Beogradu (Srbija) se bomo od 22.-24. februarja 2024 poglobili v to, kako lahko neodvisna scena v regiji izzove, premisli in preoblikuje svoja omrežja in sodelovanja, da bi se soočila z negotovimi razmerami in neizrečenimi izzivi, ki so oblikovali zadnja tri desetletja. Program predstavlja korak pri odpravljanju namišljenih meja in prečkanje omejitev, ki pogosto ovirajo smiseln dialog in učinkovito sodelovanje znotraj kulturnega ekosistema. V treh dneh se bodo zbrali različni udeleženci s področja umetnosti, kulture in civilne družbe, ki bodo preučili uspehe in pomanjkljivosti obstoječih sistemov v kulturi ter ustvarili alternativne ideje in strategije sodelovanja za prihodnost kulture.

Konferenca je zaključek in hkrati zaznamuje vrhunec triletnega skupnega projekta “Regional Lab: New Culture Spaces and Networks as Drivers of an Innovative and Sustainable Bottom-up Development of Regional Collaboration (REG.Lab)” (Regionalni laboratorij: novi kulturni prostori in omrežja kot gonila inovativnega in trajnostnega razvoja regionalnega sodelovanja od spodaj navzgor (REG.Lab)), ki ga sofinancira Evropska unija prek programa »Instrument for Pre-accession Assistance (IPA II)« (Instrument za predpristopno pomoč). Skozi ta projekt smo zagotovili dinamično platformo za sodelovanje, eksperimentiranje, medsebojno izmenjavo in soustvarjanje med organizacijami znotraj neodvisne kulturne scene jugovzhodne Evrope. Projekt je izvajal konzorcij partnerskih organizacij iz šestih držav jugovzhodne Evrope, ki ga vodi Kooperativa – Regional Platform for Culture, poleg projektnih partnerjev: Anibar (Kosovo), Društvo Asociacija (Slovenia), NKSS Association (Srbija), Jadro Association (Seeverna Makedonija), Operation City (Hrvaška), and OKC Abrašević (Bosna in Hercegovina).

Projekt bomo sklenili z izmenjavo idej in soustvarjanju prihodnosti. Skupaj bomo raziskovali nove poti, ustvarjali povezave in navdihovali drug drugega. Vabljeni v našo družbo, da skupaj ustvarimo nepozabno izkušnjo in odpremo vrata novim priložnostim.

Program konference najdete na povezavi tu.

Kulturosferin podcast: Demokracija in nevladne organizacije v letu 2023

Zadnji kulturosferin podcast v letu 2023 bomo namenili širšemu političnemu pregledu stanja demokracije v Sloveniji in vloge ki jo v njej igramo nevladne organizacije, tudi tiste delujoče v kulturi. Na tiskovni konferenci iniciative, o kateri smo že govorili tudi v kulturosferinem podcastu, smo se pogovarjali o demokratičnih vrednotah in procesih, predvsem v povezavi z delovanjem trenutne vlade ter o pomenu in namenu iniciative Glas ljudstva za izboljšanje demokratičnih pravic volilk in volilcev.

Preberite več

Monitoring izpolnjevanja predvolilnih obljub vlade

Iniciativa Glas Ljudstva, v kateri za področje kulture sodelujemo tudi v Asociaciji, je na tiskovni konferenci predstavila ključne ugotovitve monitoringa uresničevanja predvoilnih obljub trenutne vlade . Na tiskovni konferenci smo skupaj s strokovnjaki za druga vsebinska področja monitoringa predstavili naš pogled na delo trenutne vlade na področju kulture in ocenili uspešnost izpolnjevanja njihovih obljub.

Preberite več

Kulturosferin podcast: Serija pogovorov o duševnem zdravju umetnikov

Tokrat objavljamo serijo treh Kulturosferinih podcastov, v katerih lahko prisluhnete prispevkom o duševnem zdravju umetnikov v Evropi. Pregledali smo trenutne podatke in raziskave o stanju duševnega zdravja med umetniki, se pogovorili z umetnico psihoterapevtko in se seznanili s prakso britanske organizacije, ki skrbi za boljši dostop umetnikov do zdravstvene oskrbe.

Preberite več