REG.Lab: Najavljamo zaključno konferenco Crossing the Line — Collaborative Perspectives on the Future of Culture

Z veseljem naznanjamo in objavljamo tematski okvir za prihajajočo konferenco “PRESTOP ČRTE — SODELOVALNE PERSPEKTIVE O PRIHODNOSTI KULTURE” (“CROSSING THE LINE — COLLABORATIVE PERSPECTIVES ON THE FUTURE OF CULTURE”). V Beogradu (Srbija) se bomo od 22.-24. februarja 2024 poglobili v to, kako lahko neodvisna scena v regiji izzove, premisli in preoblikuje svoja omrežja in sodelovanja, da bi se soočila z negotovimi razmerami in neizrečenimi izzivi, ki so oblikovali zadnja tri desetletja. Program predstavlja korak pri odpravljanju namišljenih meja in prečkanje omejitev, ki pogosto ovirajo smiseln dialog in učinkovito sodelovanje znotraj kulturnega ekosistema. V treh dneh se bodo zbrali različni udeleženci s področja umetnosti, kulture in civilne družbe, ki bodo preučili uspehe in pomanjkljivosti obstoječih sistemov v kulturi ter ustvarili alternativne ideje in strategije sodelovanja za prihodnost kulture.

Konferenca je zaključek in hkrati zaznamuje vrhunec triletnega skupnega projekta “Regional Lab: New Culture Spaces and Networks as Drivers of an Innovative and Sustainable Bottom-up Development of Regional Collaboration (REG.Lab)” (Regionalni laboratorij: novi kulturni prostori in omrežja kot gonila inovativnega in trajnostnega razvoja regionalnega sodelovanja od spodaj navzgor (REG.Lab)), ki ga sofinancira Evropska unija prek programa »Instrument for Pre-accession Assistance (IPA II)« (Instrument za predpristopno pomoč). Skozi ta projekt smo zagotovili dinamično platformo za sodelovanje, eksperimentiranje, medsebojno izmenjavo in soustvarjanje med organizacijami znotraj neodvisne kulturne scene jugovzhodne Evrope. Projekt je izvajal konzorcij partnerskih organizacij iz šestih držav jugovzhodne Evrope, ki ga vodi Kooperativa – Regional Platform for Culture, poleg projektnih partnerjev: Anibar (Kosovo), Društvo Asociacija (Slovenia), NKSS Association (Srbija), Jadro Association (Seeverna Makedonija), Operation City (Hrvaška), and OKC Abrašević (Bosna in Hercegovina).

Projekt bomo sklenili z izmenjavo idej in soustvarjanju prihodnosti. Skupaj bomo raziskovali nove poti, ustvarjali povezave in navdihovali drug drugega. Vabljeni v našo družbo, da skupaj ustvarimo nepozabno izkušnjo in odpremo vrata novim priložnostim.

Program konference najdete na povezavi tu.

Začenjamo delo na projektu Operation Nova

25. in 26. januarja je v prostorih Asociacije v Ljubljani potekalo prvo delovno srečanje partnerjev projekta Operation Nova: Re-Imagining Cultural Spaces in a New European Context, ki ga sofinancira Evropska Unija. V sklopu projekta bomo raziskali problematiko prostorkse krize na neodvisne ustvarjalce in umentikom iz sodelujočih držav, Slovenije, Hrvaške in Kosova, ponudili nove priložnosti za čezmejno ustvarjanje.

Projekt združuje konzorcij treh organizacij iz treh držav v jugovzhodni Evropi (Hrvaška, Slovenija, Kosovo), ki jih zanima reševanje težav pomanjkanja ustrezne podpore neodvisnim kulturnim ustvarjalcem, še posebej v zvezi z javno infrastrukturo, ki jo te organizacije uporabljajo za razvijanje, produciranje in posredovanje visokokakovostnih umetniških in kulturnih vsebin široki in raznoliki javnosti v različnih urbanih skupnostih. To je za vse vključene organizacije še posebej pomembno, saj so pionirske neodvisne kulturne platforme v svojih državah, znane po združevanju velikega števila neodvisnih kulturnih ustvarjalcev ter vzpostavljanju novih praks participativnega upravljanja kulturne infrastrukture.

Preberite več

Kulturosferin podcast: Nevladna kultura in EU financiranje

Od začetka tekočega tisočletja je nevladnim organizacijam na področju kulture na voljo nov vir financiranja. Poleg tržnega financiranja ter lokalnih in državnih javnih sredstev se lahko oprejo tudi na financiranje, ki ga na voljo postavlja Evropska Unija. Kljub temu, da je od tega že skoraj 20 let, so številne priložnosti ki jih EU ponuja neizkoriščene, zato se bomo v tokratnem podcastu pogovarjali o možnostih in postopkih za njihovi pridobitev.

Preberite več

Vesti o dobrodošlih premikih za kulturo in ustvarjalke na ravni Evrope

Evropa še nikoli ni bila bližje opredelitvi evropskega statusa umetnika. Odbor za kulturo in izobraževanje (CULT) ter Odbor za zaposlovanje in socialne zadeve (EMPL) Evropskega parlamenta sta namreč 24. oktobra s 43 glasovi za, petimi glasovi proti in tremi vzdržanimi glasovi sprejela skupni osnutek zakonodajne pobude, ki sta ga pripravila poslanca Domènec Ruiz Devesa (S&D, Španija) in Antonius Manders (EPP, Nizozemska). Parlament tako prvič v zgodovini poziva Evropsko komisijo, naj oblikuje pravni okvir EU za izboljšanje socialnih in poklicnih pogojev v kulturnih in ustvarjalnih sektorjih s kombinacijo zakonodajnih in nezakonodajnih ukrepov, kar v Društvu Asociacija, predvsem v luči pogosto slabih pogojev dela v sektorju, pozdravljamo.

Sočasno je za kulturo in ustvarjalnost osrednjega pomena vest, da je skozi vrsto aktivnosti in odzivom akterjem uspelo doseči, da program Ustvarjalna Evropa v okviru dogovorjenega proračuna EU za leto 2024 ne bo deležen napovedanih rezov, temveč bo edini evropski program, namenjen nadnacionalnemu kulturnemu sodelovanju, doživel celo majhno povečanje, s čimer bodo razpoložljiva sredstva znašala 335 milijonov evrov, kar je nekoliko več od prvotnega predloga Evropske komisije. Ob sicer dobri vesti, ki bo po potrditvi 11. novembra na Svetu EU in v Evropskem parlamentu dokončnega glasovanja deležen 20. novembra v Svetu in 22. novembra na plenarnem zasedanju Evropskega parlamenta, z, potencialni prijavitelji iz Slovenije upravičeno ostajajo zaskrbljeni. Po treh od sedmih predvidenih rokov Javnega poziva za sofinanciranje projektov nevladnih organizacij, ki je osrednjega pomena za njihovo samozavestno participacijo na razpisih v okviru programa Ustvarjalna Evropa, zaradi počrpanja razpoložljivih sredstev in zastajanja aktivnosti Sektorja za nevladne organizacije pri Ministrstva za javno upravo, ki poziv izvaja s sredstvi iz Sklada za NVO, kar je mogoče pripisati tudi vladnemu nenaslavljanju položaja na resorju, poziv, ključen za mednarodno vključevanje in sodelovanje domače kulture, namreč ostaja zaprt.

Preberite več

Inga Remeta imenovana v upravni odbor Kooperative

Foto: Donat Belegu

Na generalni skupčini mreže Kooperativa, ki je med 16. in 18. oktobrom potekala v Peji na Kosovem in se ga je kot predstavnica Asociacije, članice mreže, udeležila strokovna vodja Polona Torkar, so člani mreže izvedli volitve za dva nova člana upravnega odbora mreže. Petra Cerovška, ki je slovensko nevladno kulturo v mreži zastopal kot predstavnik SCCA Ljubljana, je v upravnem odboru nasledila predsednica društva Asociacija Inga Remeta. Obema čestitamo!

Kot drugi član UO Kooperative je bil na mesto Vullneta Sanaje, ki ga je v odbor predlagal kosovski Anibar, izvoljen Domagoj Šavor, programski koordinator hrvaške Zveze društev Klubtura. Osrednje teme skupščine so bile sicer namenjene prihodnosti razvoju mreže, pa tudi načinom prihodnjega sodelovanja v polju kulture na področju Zahodnega Balkana v okviru modela programske izmenjave in sodelovanja v Kooperativi.

Preberite več

Vabljeni na serijo spletnih dogodkov Artist In Focus

Evropsko združenje neodvisnih uprizoritvenih umetnosti (EAIPA), katerega članica je tudi Asociacija, predsednica društva Inga Remeta pa v njem deluje kot podpredsednica, vabi na novo serijo spletnih dogodkov Artist In Focus.

V tokratnem sklopu spletnih predavanj, ki bodo potekala od novembra do maja, se bodo še posebej osredotočili na področje dela različnih delavk in delavcev na področju kulture. Serija je namenjena vsem, ki delujejo v polju neodvisnih uprizoritvenih umetnosti po vsej Evropi, lokalnim in nacionalnim odločevalcem, članicam mreže, medijem in zainteresirani javnosti.

Preberite več

Kultura in gospodarstvo: Asociacija in Dobre zgodbe v Romuniji

Foto: CCC

V društvu Asociacija smo se odzvali vabilu Kulturnega centra Cluj ter se s partnerjem v projektu Culture4Health, podjetjem Dobre zgodbe d.o.o., udeležili Foruma kulture in dobrega počutja 2023. V okviru bogatega programa foruma sta strokovna vodja društva Polona Torkar in direktor podjetja Dobre zgodbe Jernej Verbič predstavnikom več kot 60 romunskih podjetij predstavila Certifikat Kulturno podjetje ter učinke, ki ga ima certifikat na poslovno okolje in poslovanje podjetij.

Povezani predstavitvi slovenskih udeležencev foruma, ki je bila v okviru programa hkrati edina predstavljena dobra praksa iz tujine ter je vsebovala dognanja, do katerih sta partnerja prišla v okviru sodelovanja pri pilotni študiji učinkov vpeljave umetniških aktivnosti v poslovno okolje, sta udeležence navdušili. Polona Torkar se je v svojem delu predstavitve osredotočila predvsem na ozadje in zasnovo sistema certificiranja, Jernej Verbič pa na ugotovitve, kako so aktivnosti konkretno vplivale na podjetje in tim, ki ga vodi.

Preberite več

EU kulturni akterji proti znižanju proračuna za Ustvarjalno Evropo

Culture Action Europe, evropska mreža akterjev s področja kulture, katere članica je tudi Asociacija, je v imenu skupine več kot 70 mrež in organizacij iz različnih kulturnih in ustvarjalnih sektorjev ter panog na države članice EU in Svet EU septembra naslovila pismo, v katerem izraža zaskrbljenost zaradi predlaganega zmanjšanja proračuna Ustvarjalne Evrope za leto 2024 za kar 40 milijonov EUR.

Mreža je s pismom države članice EU pozvala, naj ponovno premislijo o predlogu zmanjšanja sredstev za program Ustvarjalna Evropa, saj takšno zmanjšanje za sektor pomeni nepopravljivo škodo.

Preberite več

Asociacija na srečanju informacijskih točk za mobilnost

Srečanje MIP v Ljubljani 2023 ©Motovila: foto by Katja Goljat

V začetku meseca septembra smo se v društvu Asociacija udeležili neformalnega srečanja informacijskih točk za mobilnost MIP (Mobility Information Point), ki je v Hiši EU potekal v organizaciji zavoda Motovila.

MIP so informacijska središča, katerih cilj je reševanje administrativnih izzivov, kot so vizumi, socialna varnost in davki, s katerimi se kulturni delavci in delavke soočajo pri mednarodnem delu. V Sloveniji v sklopu delovne skupine mreže za mednarodno mobilnost v kulturi On the Move MIP izvaja Motovila (CED Slovenia) .

Preberite več

Asociacija partner v evropskem projektu Operacija Nova

Društvo Asociacija bo v prihodnjem dvoletnem obdobju s partnerjema, hrvaško Operacijo Grad in kosovsko Fundacijo Lumbardhi, sodelovala v projektu OPE.N oziroma Operacija Nova: Re-imaginacija kulturnih prostorov v novem evropskem kontekstu.

Projekt združuje konzorcij treh organizacij iz treh držav JV Evrope (Hrvaške, Slovenije in Kosova), ki jih vodi močan skupni interes za reševanje vprašanj pomanjkanja ustrezne podpore neodvisnim kulturnim akterjem, zlasti v navezavi na (javno) infrastrukturo, ki jo te organizacije uporabljajo za inkubacijo, produkcijo in posredovanje visokokakovostnih umetniških in kulturnih vsebin velikemu in raznolikemu občinstvu v različnih mestnih skupnostih.

Preberite več