Asociacija za ohranitev in krepitev programa Ustvarjalna Evropa: Kultura ni le strošek, temveč naložba v prihodnost Evrope

Foto: CAE

Predsednik društva Asociacija Uroš Veber je v imenu društva podpisal skupno pismo, s katerim več kot 470 evropskih organizacij poziva Evropsko komisijo, naj v prihodnjem večletnem finančnem okviru (2028–2034) ohrani in okrepi program Ustvarjalna Evropa kot samostojen finančni instrument za področje kulture in ustvarjalnosti. Gre za enega ključnih zagovorniških pozivov v tem trenutku, saj številne informacije iz Bruslja nakazujejo možnost zmanjšanja sredstev za edini program EU, namenjen izključno kulturi. Organizacije podpisnice poziva zato zahtevajo ohranitev samostojnega programa in zvišanje njegovega proračuna na vsaj 2 % celotnega proračuna EU.

V okviru iste evropske platforme Culture Action Europe (CAE) je 7. junija 2025 potekala tudi spletna letna skupščina, na kateri je bila v novi upravni odbor izvoljena tudi Mateja Lazar iz naše članske organizacije Motovila. Njena izvolitev predstavlja pomembno priznanje njenemu delu in dodatno utrjuje prisotnost slovenskega kulturnega sektorja v evropskih strukturah odločanja. V društvu Asociacija Mateji iskreno čestitamo in se veselimo nadaljnjega sodelovanja v skupnih prizadevanjih za bolj vključujočo, ambiciozno in pravično kulturno politiko na ravni EU.

Preberite več

Asociacija na evropski konferenci “BEYOND 2025: Being Many”

Foto: Ivan Koruza/Asociacija

Med 4. in 7. junijem 2025 je v Torinu potekala osrednja letna konferenca evropske mreže Culture Action Europe, tokrat pod naslovom BEYOND 2025: Being Many. Konferenca, ki je gostila več kot 200 organizacij, raziskovalcev in akterjev s področja kulture in družbenega delovanja, je bila priložnost za razmislek o prihodnosti evropske kulturne politike ter za krepitev mednarodnega povezovanja. Na dogodku je sodelovalo tudi društvo Asociacija, ki sta ga zastopala predsednik Uroš Veleb in ekipa strokovne pisarne v sestavi Polona Torkar, Ivan Koruza, Anže Dolinar in Mistral Majer.

Konferenca BEYOND 2025: Being Many je bila zasnovana kot štiridnevno srečanje z izrazito participatornim pristopom. Osrednje teme so se vrtele okoli vprašanja, kako lahko kulturni sektor v času demokratičnih kriz, podnebnih pretresov in socialne negotovosti postane prostor upanja, odpora in transformacije. Že uvodna panelna razprava o kulturni demokraciji je izpostavila pomen vključujočih oblik vodenja in kolektivnega delovanja, ob prispevkih številnih fundacij, evropskih poslancev in aktivistov pa se je oblikoval jasen konsenz: kultura mora postati ključna politična sila prihodnosti.

Preberite več

Odločen “NE” populističnemu razslojevanju v NVO sektorju

Foto: Asociacija

V odzivu in na tiskovni konferenci, ki smo jo 20. junija 2025 sklicali v Asociaciji, smo predstavniki mrež nevladnih organizacij različnih področij opozorili na škodljivost novega razpisnega merila Ministrstva za javno upravo, ki pri ocenjevanju vlog za profesionalizacijo NVO temelji na višini zbranih dohodninskih donacij. Gre za kriterij, ki organizacije rangira po njihovi popularnosti med davčnimi zavezanci in ne po kakovosti njihovega dela, kar pomeni nevaren precedens za prihodnje javno financiranje celotnega nevladnega sektorja. Tiskovna konferenca je le del našega odziva na to merilo, proti kateremu smo odprli tudi javno peticijo.

Udeleženci konference – Uroš Veber (Asociacija), Goran Forbici (CNVOS), Franci Zlatar (Slovenska Filantropija), Borut Pelko (MaMa), Urša Regvar (PIC) in Živa Kavka Gobbo (FOCUS) – so jasno izpostavili, da je tovrstno merilo neustrezno, nestrokovno in diskriminatorno. Poenoteni v svojem pozivu ministru pozivajo k takojšnjemu umiku merila in k obnovi razpisnih pogojev, ki bodo temeljili na javnem interesu, strokovni presoji in dejanskih potrebah sektorja.

Preberite več

Nevladni sektor je ključni sogovornik pri oblikovanju trajnostnih kulturnih politik

Foto: Bunker

V torek, 28. maja, sta se predsednik društva Uroš Veber in vodja strokovne pisarne Polona Torkar udeležila prvega srečanja Local Policy Hub, del mednarodnega projekta Greenstage, ki je potekalo v Stari mestni elektrarni. Dogodek, namenjen snovanju sinergij med kulturnim sektorjem in lokalnimi oblastmi pri udejanjanju okoljskih politik, predstavlja pomemben korak k sistemski vključitvi trajnostnih načel v delovanje organizacij s področja uprizoritvenih umetnosti.

Asociacija kot mreža nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture že vrsto let opozarja na nujnost umeščanja trajnostnih okvirov v kulturne politike, pri čemer poudarja, da mora biti zelenemu prehodu zavezano celotno institucionalno okolje – ne zgolj ustvarjalci in producenti ampak tudi nosilci odločanja v sektorju. Prav zato je udeležba Asociacije na tovrstnih srečanjih izjemnega pomena, saj omogoča, da sektor ne nastopa le kot pasivni prejemnik ukrepov, temveč kot aktiven sogovornik, ki soustvarja strateške in operativne podlage za pravično in izvedljivo transformacijo kulturnega polja.

Preberite več

Tkanje dobrega počutja: umetnost, skupnost in ustvarjalno zdravje

V tokratni epizodi Kulturosfere se potopimo v živahno razpravo z dogodka WellBIEN 2025, programske enote Mednarodnega bienala tekstilne umetnosti BIEN 2025 v organizaciji Zavoda Carnica. V razpravi odpiramo prostor premisleku o presečiščih umetnosti, zdravja in skupnosti. Osredotočamo se na tekstilne prakse kot orodje za promocijo zdravja, kulturno predpisovanje ter na izzive in potenciale, ki jih prinaša sodelovanje med umetniki, terapevti in zdravstvenimi delavci.

Preberite več

Asociacija na srečanju LUR poudarila strateški pomen projekta Kulturni vzgib

Foto: Ivan Koruza/Asociacija

V prostorih Mestne hiše v Ljubljani je 26. maja 2025 v organizaciji Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije potekalo srečanje predstavnikov 25 občin Ljubljanske urbane regije (LUR), na katerem so govorci in vabljeni razpravljali o možnostih krepitve sodelovanja na področju kulture do konca leta 2027.

Projekt Kulturni vzgib, ki je del kulturne strategije LUR, in priložnosti ter izzive izvajanja je v imenu Asociacije predstavila strokovna vodja Polona Torkar, ki je izpostavila strateški pomen projekta za celotno regijo.

Preberite več

Kako skozi upravni labirint? ZUP za začetnike in praktike s prof. dr. Polonco Kovač

V društvu Asociacija nadaljujemo s serijo izobraževanj, namenjenih krepitvi znanj in kompetenc samozaposlenih v kulturi ter nevladnih organizacij, ki delujejo na kulturnem področju. Tokrat vas vabimo na tematski seminar s priznano strokovnjakinjo s področja upravnega prava in javne uprave, prof. dr. Polonco Kovač, profesorico upravnega prava in javne uprave na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani.

PRIJAVA NA IZOBRAŽEVANJE

Izobraževanje z naslovom »Temeljni upravni postopki za kulturniški sektor« bo potekalo v ponedeljek, 9. junija 2025, od 9.00 do 12.00, v hibridni obliki – v živo v Ljubljani ter s hkratnim prenosom prek spletne učilnice Zoom.

Preberite več

Od znotraj navzven: Intimni portreti neodvisne kulture

Foto: Polona Torkar / Asociacija

Asociacija vas skupaj z mednarodnimi partnerji in Pekarna Magdalenske mreže vabi v OBRAT, prostor umetnosti in participacije v Mariboru, na skupinsko razstavo Od znotraj navzven. Razstava od 29. aprila do 9. maja 2025 predstavlja zaključek rezidenčnega programa OPE.N, ki je med marcem in aprilom 2025 gostil štiri kulturne ustvarjalce iz Kosova in Hrvaške – Diono Kusari, Ismaila Myrselija, Sanjo Merćep in Mateja Ivušića – v Kranju in Mariboru.

Primarni namen programa OPE.N je bil omogočiti rezidentkam_om izkušnjo neposrednega vpogleda v lokalno neodvisno kulturno infrastrukturo. Rezidence niso bile strogo produkcijsko naravnane, temveč izkušenjsko – s poudarkom na spoznavanju ljudi, prostorov in mehanizmov, ki tvorijo lokalno kulturno krajino.

Preberite več

Asociacija o predlogu Zakona o medijih na Odboru za kulturo DZ

V Društvu Asociacija smo se 8. aprila 2025 udeležili 18. redne seje Odbora za kulturo. V okviru prve točke seje, o kateri je odbor razpravljal dva dni, so poslanci in vabljeni gostje obravnavali predlog Zakona o medijih (Zmed-1). V imenu društva je predloge, dopolnitve in pomisleke zbranim predstavila strokovna vodja Asociacije Polona Torkar, ki je pozdravila, da je z amandmaji koalicija pripoznala pomen in predvidela finančne pomoči tudi za nevladne organizacije, ki izvajajo za medije in razvoj področja ključne dejavnosti, a niso medij. Predlog zakona finančnih podpor dejavnosti stanovskih društev, vsebinskih NVO mrež, novinarskih organizacij namreč v osnovi ni eksplicitno predvideval.

V društvo redno spremljamo dogajanje v domačem, predvsem neodvisnem medijskem prostoru in smo pozorno spremljalo tudi pripravo predloga novega medijskega zakona ter ga večkrat komentirali. Strokovna vodja je v nagovoru tako pozdravila, da Ministrstvo za kulturo kot predlagatelj v splošnem pripoznava, da je dejavnost neodvisnih medijev, ki so organizirane kot NVO po Zakonu o nevladnih organizacijah, ključna za pluralnost domačega medijskega prostora. Za ohranjanje in krepitev omenjene dejavnosti so tako ključne tudi osmišljene in raznovrstne podpore, ki jih je mogoče subvencionirati tudi z višjo intenziteto državne pomoči, kot jo pozna sedanja ureditev pri nas. Predlagatelj je namreč seznanjen, da vrsta evropskih držav že priglaša državne pomoči v višini 80% upravičenih stroškov, s čimer se odraža v evropskem prostoru uveljavljeno razumevanje, da določene visokokakovostne medijske vsebine niso komercialno zanimive ter jih je potrebno posebej spodbujati. Četudi predlagatelji zakona napovedujejo, da se bodo tako visoke državne pomoči za NVO priglasile tudi pri nas, je strokovna vodja poudarila, da tega predlog zakona ne eksplicira. To pa pomeni, da še vedno govorimo zgolj o nameri in aktualni politični volji, ne pa tudi dolgotrajni realnosti in s tem višji stabilnosti in vzdržnosti domačega neodvisnega medijskega prostora. To bi po mnenju Asociacije veljalo odpraviti.

Preberite več

Letno srečanje vsebinskih mrež NVO z ministrstvi – pomemben korak za stabilnejši nevladni sektor

V Asociaciji z veseljem napovedujemo udeležbo na letošnjem letnem srečanju vsebinskih mrež nevladnih organizacij, ki bo potekalo 23. aprila 2025 med 10. in 13. uro v Veliki dvorani Ministrstva za javno upravo. Dogodek, ki ga organizira Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS), predstavlja eno redkih, a zato toliko pomembnejših priložnosti za dialog posvečen specifični tematiki vsebinskih mrež med nevladnimi organizacijami in predstavniki ministrstev Vlade Republike Slovenije.

Letno srečanje je posvečeno predstavitvi aktualnih analiz, izmenjavi izkušenj in iskanju konkretnih rešitev za naslavljanje sistemskih izzivov razvoja in financiranja vsebinskih mrež. Ob tem bo posebna pozornost namenjena tudi izvajanju Zakona o nevladnih organizacijah ter oblikovanju tipskega modela javnega razpisa za podporo vsebinskim mrežam.

Preberite več