Kako skozi upravni labirint? ZUP za začetnike in praktike s prof. dr. Polonco Kovač

V društvu Asociacija nadaljujemo s serijo izobraževanj, namenjenih krepitvi znanj in kompetenc samozaposlenih v kulturi ter nevladnih organizacij, ki delujejo na kulturnem področju. Tokrat vas vabimo na tematski seminar s priznano strokovnjakinjo s področja upravnega prava in javne uprave, prof. dr. Polonco Kovač, profesorico upravnega prava in javne uprave na Fakulteti za upravo Univerze v Ljubljani.

PRIJAVA NA IZOBRAŽEVANJE

Izobraževanje z naslovom »Temeljni upravni postopki za kulturniški sektor« bo potekalo v ponedeljek, 9. junija 2025, od 9.00 do 12.00, v hibridni obliki – v živo v Ljubljani ter s hkratnim prenosom prek spletne učilnice Zoom.

V praksi samozaposlenih in nevladnih organizacij v kulturi se pogosto srečujemo z upravnimi postopki – bodisi kot stranke v različnih javnih razpisih, soglasjih, odločbah, bodisi pri uveljavljanju lastnih pravic ali v postopkih pred državnimi organi. Kljub temu pa so naša temeljna znanja o upravnem postopku žal pogosto pomanjkljiva ali pa jih je težko pridobiti na dostopen način.

Zato bomo na seminarju s prof. dr. Polonco Kovač obravnavali:

  • osnovna načela in faze postopka po Zakonu o splošnem upravnem postopku (ZUP),
  • ključne institute, kot so začetek postopka, vročanje, pravna sredstva, izločitev uradne osebe, molk organa, obnova postopka,
  • tipične dileme iz prakse in kako se jih lotevati,
  • vpogled v izbrano sodno prakso, relevantno za kulturniški sektor.

Dogodek bo zasnovan izrazito praktično in interaktivno, z možnostjo zastavljanja vprašanj vnaprej in med samim predavanjem. Predavateljica bo pripravila tudi predstavitveno gradivo, ki ga bodo udeleženci prejeli v zaščiteni obliki na dan dogodka.

O predavateljici

Foto: FU UL/Polonca Kovač

Prof. dr. Polonca Kovač je predavateljica in raziskovalka na področju upravnega procesnega prava, reform javne uprave, inšpekcij, transparentnosti in varstva osebnih podatkov. Objavila je vrsto konferenčnih referatov, znanstvenih člankov in monografij, med drugim Inšpekcijski nadzor (2024), Upravni postopek in upravni spor (2023), Komentar ZUP (2022) in The Sound of Silence in EU Administrative Law (2020). Je dolgoletna izpraševalka na državnih izpitih iz upravnega postopka in za inšpektorje ter redna izvajalka seminarjev in delavnic, predvsem s področja uporabe ZUP. Za svoje delo je prejela več priznanj, med drugim Zlato plaketo Univerze v Ljubljani za izjemne raziskovalne in pedagoške dosežke (2019), naziv pravnice leta (2020) ter mednarodno priznanje NISPAcee za odličnost v poučevanju javne uprave (2023).

Komu je izobraževanje namenjeno?

Seminar je namenjen samozaposlenim v kulturi, zaposlenim in prostovoljcem v NVO, projektnim vodjem ter vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z upravnimi postopki in bi želeli bolj samozavestno delovati v komunikaciji z javno upravo.

Prijava in vprašanja

Prijave bodo odprte do zapolnitve mest, najkasneje pa do 3. junija 2025. Število mest v živo je omejeno, zato priporočamo pravočasno prijavo. V prijavnem obrazcu boste lahko že vnaprej zastavili vprašanja, ki jih bomo predali predavateljici – rok za oddajo vprašanj je 28. maj 2025, saj bo tako mogoče podati temeljitejše odgovore, po potrebi podprte tudi s sodno prakso.

Udeležba je brezplačna, prijava je obvezna.


Izvedbo izobraževanja omogočata in podpirata Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in Mestna občina Ljubljana.

Deli