Novembra 2024 je raznolik mednarodni konzorcij organizacij s področja kulture in zdravja, ki ga vodi Kulturni center Cluj in združuje sedem partnerjev iz vse Evrope, uradno začel projekt CARE – Kultura za duševno zdravje. Ta inovativna iniciativa izkorišča preobrazbeno moč umetnosti in kulturnega udejstvovanja za izboljšanje duševnega zdravja in dobrega počutja po vsej Evropi.
Projekt združuje strokovnjake iz kulturnega, zdravstvenega, izobraževalnega in poslovnega sektorja. Ob začetku projekta CARE je med 25. in 26. novembrom na Dunaju potekal otvoritveni dogodek, na katerem smo postavili temelje našega sodelovanja in natačno načrtovali njegovo izvedbo, kis e ga je udeležila vodja naše strokovne pisarne Polona Torkar.
Več kot 85 milijonov prebivalcev Evropske unije se sooča z izzivi na področju duševnega zdravja. Projekt CARE odgovarja na to perečo družbeno potrebo z raziskovanjem in izkoriščanjem neizkoriščenega potenciala kulture in umetnosti za spodbujanje dobrega počutja. Cilj projekta je ponuditi tako strukturne kot individualne rešitve, pri čemer kulturno udejstvovanje služi kot katalizator za promocijo zdravja, krepitev odpornosti in socialno vključenost.
Sodelovanje brez meja
Projekt CARE je plod skupnih prizadevanj naslednjih partnerskih organizacij:
- Kulturni center Cluj (Romunija) – vodja projekta
- Evropsko združenje festivalov (Belgija)
- Društvo Asociacija (Slovenija)
- Culture Action Europe (Belgija)
- Partnerstvo za kulturo severne dimenzije (Latvija)
- Umetnost za zdravje Avstrija (Avstrija)
- Center za likovno umetnost | Bozar Brussels (Belgija)
Konzorcij združuje širok spekter strokovnega znanja in mrež, kar zagotavlja celovit in vključujoč pristop k uresničevanju ciljev projekta.
Inovativni programi in aktivnosti
Projekt CARE je zasnovan za reševanje ključnih izzivov skozi tri glavne stebre aktivnosti:
- Učenje: Organizacija usposabljanj za strokovnjake na področju umetnosti in zdravja, vključno z delavnicami, strokovnimi paneli in Think Tank skupino za umetnost in zdravje.
- Inovacije: Gostovanje laboratorijev družbenih inovacij, osredotočenih na duševno zdravje mladih, dobro počutje na delovnem mestu in dostopnost za osebe z invalidnostmi.
- Deljenje: Izvedba mobilnih centrov CultureForHealth v šestih evropskih mestih – Bruselj, Cluj, Ljubljana, Dunaj, Riga in Vilna – za spodbujanje sodelovanja, zagovorništva in medsektorskega povezovanja.
„Projekt CARE ni zgolj iniciativa, temveč gibanje, ki postavlja kulturo v središče integriranih rešitev za duševno zdravje in dobro počutje. Z združevanjem prizadevanj čezmejno želimo spodbuditi bolj zdrave, srečnejše, povezan in odporne skupnosti,“ je povedala Rarița Zbranca, programska direktorica Kulturnega centra Cluj.
Pričakovan vpliv
Projekt, ki bo potekal v petih državah, bo neposredno vključil več kot 1.500 posameznikov v participativne umetniške aktivnosti, usposobil več kot 600 strokovnjakov in ozaveščal približno milijon ljudi. S pomočjo inovativnih političnih priporočil, priročnikov in zagovorniških kampanj projekt stremi k trajnemu vplivu na zdravstvene in kulturne politike v Evropi.
Projekt CARE – Kultura za duševno zdravje, financiran s programom Ustvarjalna Evropa Evropske unije, združuje strokovnjake z vse Evrope, da bi raziskali preseččišče umetnosti, kulture in duševnega zdravja za bolj zdravo prihodnost. Projekt z proračunom v višini 1,4 milijona evrov bo trajal tri leta, od novembra 2024 do decembra 2027.