Rezultati razpisa za razvoj in izvedbo projektov na področju kulture in zdravja 2025

S prvim razpisom, namenjenim povezovanju kulture z zdravjem, smo v Sloveniji začrtali novo pot, ki prepoznava vlogo umetnosti pri krepitvi psihosocialnega blagostanja in skrbi za zdravje posameznikov ter skupnosti. Pobuda, ki se odvija v okviru štiriletnega nacionalnega mehanizma in je podprta tudi s sredstvi EU, spodbuja projekte, ki skozi umetniške prakse naslavljajo zdravstvene, socialne in čustvene izzive sodobne družbe.

Letošnji razpis je podprl tri projekte, ki na izviren, interdisciplinaren in sodelovalen način raziskujejo presečišča med umetnostjo, zdravjem in skupnostnim delovanjem. Predstavljamo jih v nadaljevanju.


Objem glasu

Nosilci: Neža Pele, Jaka Škapin, Špela Peterlin
V sodelovanju s Slovenskim društvom Hospic

Projekt »Objem glasu« razvija inovativno metodo vokalno-gibalne improvizacije, ki omogoča izražanje čustev, samorefleksijo in krepitev notranjih virov moči. Udeleženci skozi zvočno raziskovanje in gibanje razvijajo senzorično zaznavanje ter mehanizme čustvene regulacije.

Ciljna skupina in partnerstva:
Glavni naslovniki so prostovoljci Slovenskega društva Hospic, ki v svojem delu pogosto doživljajo psihološke obremenitve, povezane s spremljanjem umirajočih. Projekt nudi podporo njihovemu notranjemu doživljanju, obenem pa krepi zavedanje o pomenu skrbi za duševno zdravje v prostovoljskih okoljih.

Dolgoročna vizija:
Pilotne delavnice bodo služile kot osnova za oblikovanje ponovljivega modela usposabljanja, ki bi ga bilo mogoče vključiti v širši sistem oskrbe starejših in paliativne nege. Projekt si prizadeva za trajnostno vključitev umetniških praks v zdravstvene in socialne storitve.


Zvočni objem

Nosilec: Boštjan Simon / Zavod TINITUS

»Zvočni objem« raziskuje zvočne frekvence in terapevtske učinke glasbe za lajšanje simptomov tinitusa (ušesnega šumenja), ki prizadene približno deset odstotkov prebivalstva. Projekt vključuje oblikovanje zvočnih kompozicij, ki imajo funkcijo maskiranja tinitusa, obenem pa nudijo estetsko doživetje z visoko umetniško vrednostjo.

Medsektorsko sodelovanje:
Projekt povezuje glasbeno ustvarjanje z medicinskimi raziskavami in uporabniško izkušnjo. Nastale zvočne vsebine so rezultat sodelovanja z bolniki, zdravniki in strokovnjaki s področja slušne terapije. Dodatno so vključeni umetniški ustvarjalci z izkušnjami na področju zvočne umetnosti, improvizacije in tehnološke obdelave zvoka.

Dostopnost in trajnost:
Zvočne kopeli bodo potekale v živo, obenem pa bo dostop do vsebin mogoč preko spletne platforme. Projekt gradi temelje za dolgoročen razvoj digitalne zvočne knjižnice za samopomoč ter predstavlja model, ki je ponovljiv v različnih kontekstih zdravstvene preventive in rehabilitacije.


Prisluhni gibu / Move & Talk

Nosilki: Neva Kralj in Tjaša Jerak
V sodelovanju z Društvom za fibromialgijo

Projekt temelji na plesno-gibalni terapiji, ki združuje ustvarjalni gib, zaznavanje telesa in čustveno izražanje. Ta metoda se je mednarodno izkazala kot učinkovita pri obravnavi kroničnih telesnih bolečin, depresije in stanj anksioznosti. Avtorici projekta razvijata program, prilagojen potrebam oseb s fibromialgijo, kroničnim bolezenskim stanjem, ki pogosto ostaja spregledano.

Zdravstveno sodelovanje:
Projekt poteka v tesnem sodelovanju z zdravstvenimi delavci, ki bodo spremljali učinke terapije, ter z Društvom za fibromialgijo, ki aktivno vključuje uporabnike v sooblikovanje vsebin. Poleg delavnic projekt vključuje tudi strokovno evalvacijo in priporočila za vključevanje plesno-gibalne terapije v obstoječe zdravstvene prakse.

Širši potencial:
Rezultati projekta bodo lahko služili kot podlaga za sistemsko vključitev umetniških terapij v zdravstvene domove, rehabilitacijske centre in podporne skupine. »Prisluhni gibu« odpira pomembno razpravo o mestu umetnosti v sodobnem zdravstvu ter prispeva k razumevanju umetnosti kot oblike skrbi.


Ti trije projekti ponazarjajo, kako lahko umetniške prakse ne le bogatijo kulturno krajino, temveč tudi konkretno prispevajo k reševanju družbenih in zdravstvenih izzivov. V središče postavljajo človeka kot čuteče, ustvarjalno in povezano bitje. Njihov uspeh bo temeljil na sodelovanju – med umetniki, zdravstvenimi delavci, uporabniki in institucijami.

Razpis s tem ne predstavlja le finančne podpore, temveč simbolni premik v razumevanju vloge umetnosti v družbi – kot vira zdravljenja, povezovanja in sistemskih sprememb.

Deli