
Med 4. in 7. junijem 2025 je v Torinu potekala osrednja letna konferenca evropske mreže Culture Action Europe, tokrat pod naslovom BEYOND 2025: Being Many. Konferenca, ki je gostila več kot 200 organizacij, raziskovalcev in akterjev s področja kulture in družbenega delovanja, je bila priložnost za razmislek o prihodnosti evropske kulturne politike ter za krepitev mednarodnega povezovanja. Na dogodku je sodelovalo tudi društvo Asociacija, ki sta ga zastopala predsednik Uroš Veleb in ekipa strokovne pisarne v sestavi Polona Torkar, Ivan Koruza, Anže Dolinar in Mistral Majer.
Konferenca BEYOND 2025: Being Many je bila zasnovana kot štiridnevno srečanje z izrazito participatornim pristopom. Osrednje teme so se vrtele okoli vprašanja, kako lahko kulturni sektor v času demokratičnih kriz, podnebnih pretresov in socialne negotovosti postane prostor upanja, odpora in transformacije. Že uvodna panelna razprava o kulturni demokraciji je izpostavila pomen vključujočih oblik vodenja in kolektivnega delovanja, ob prispevkih številnih fundacij, evropskih poslancev in aktivistov pa se je oblikoval jasen konsenz: kultura mora postati ključna politična sila prihodnosti.

Na konferenci so pomembno mesto zavzeli tudi neformalni pogovori, delavnice in tematska “City Sessions” srečanja, kjer smo se udeleženci poglobili v vprašanja participatornega upravljanja, kulturnega zdravja, digitalne in pluralne demokracije ter novih modelov vodenja. Predstavniki Asociacije smo aktivno sodelovali na razpravah o povezovanju umetnosti in zdravja, oblikovanju pravičnih razpisnih sistemov ter vlogi civilne družbe v soustvarjanju kulturnih politik.
Med udeleženci smo znova potrdili močno prepoznavnost Asociacije kot relevantnega sogovornika v evropskih kulturnopolitičnih razpravah, še posebej ob temah, povezanih z zagovorništvom, infrastrukturo in umetniško produkcijo nevladnega sektorja.
Biti mnogi: praksa solidarnosti
Naslov konference – Being Many – ni bil zgolj deklarativen, temveč se je materializiral skozi format dogodka. Namesto tradicionalnih predavanj so bile v ospredju delavnice, refleksivni prostori in skupnostne izmenjave. Udeleženci smo ustvarjali skupinske publikacije, oblikovali transparente za “Actionable Hope Walk” – tiho procesijo po Torinu – ter sodelovali v delavnicah, namenjenih alternativnim modelom vodenja, kot je sociokracija. Vse to je ustvarjalo okolje, kjer je bilo “biti mnogi” udejanjeno kot prostor učenja, povezovanja in skupnostne skrbi.

Ob koncu konference se je znova potrdila potreba po močnem, povezanim in politično artikuliranem kulturnem sektorju, ki si drzne zahtevati sistemske spremembe. Na ravni EU se obetajo nove možnosti za financiranje participativnih modelov, medsektorskih povezav in projektov na presečišču kulture, zdravja in sociale. V Asociaciji bomo še naprej gradili in krepili vezi z evropskimi partnerji, ki delijo našo vizijo: avtonomno, pravično in solidarno kulturo.