Nevladni sektor potrebuje stabilno okolje – Asociacija v nacionalnih in mednarodnih mrežah

Tudi v aprilu je Asociacija nadaljevala z dejavnostmi nacionalnega in mednarodnega mreženja s ciljem izboljšanja položaja neodvisne nevladne kulture. V društvu smo bili dejavni v strukturiranih dialogih z državnimi institucijami, mednarodnih forumih ter na strateških srečanjih s potencialnimi donatorji, kjer smo zastopali interese nevladnega kulturnega sektorja. Vsako od srečanj je bilo priložnost za utrjevanje položaja neodvisne kulture kot nepogrešljivega segmenta sodobne družbe.

Med vidnejšimi aktivnostmi izstopajo sodelovanje na letnem srečanju o sistemskem razvoju vsebinskih mrež, imenovanje predstavnice Asociacije v vodstveno strukturo evropske mreže EAIPA ter aktivna vloga v regionalni mreži Kooperativa, ki gradi mostove med organizacijami in fundacijami na področju neodvisne kulture na Zahodnem Balkanu. Ti dogodki odražajo dosledno in dolgoročno usmerjenost društva k gradnji trajnostnih modelov sodelovanja, financiranja in vidnosti nevladnega sektorja.

V sredo, 23. aprila 2025, je v Veliki dvorani Ministrstva za javno upravo potekalo letno srečanje v okviru projekta Krepitev vsebinskih mrež nevladnih organizacij za kakovostne javne politike. Dogodek je bil namenjen predstavitvi analize financiranja vsebinskih mrež ter izmenjavi izkušenj in predlogov za oblikovanje stabilnejšega podpornega okolja za delovanje NVO. V uvodnem delu so zbrane nagovoril državni sekretar na Ministrstvu za javno upravo dr. Jure Trbič, ki je poudaril pomen nevladnega sektorja in posebno vsebinskih mrež za zdravo delovanje družbe. V nadaljevanju so različni govorci to vlogo osvetlili, predvsem vlogo vsebinskih mrež v sistemu javnih politik, pregledali izvajanje obstoječe strategije ter predstavili aktualne izzive pri implementaciji Zakona o nevladnih organizacijah. Posebej je bilo izpostavljeno vprašanje odgovornosti države pri dolgoročnem financiranju in razvoju podporne infrastrukture.

Osrednji del srečanja je predstavljala delavnica po metodi svetovne kavarne, kjer so se udeleženci posvetili vprašanjem sistemskega financiranja, strukturiranega dialoga z državo, kakovostnih standardov in čezsektorskega zagovorništva. V sklepni razpravi so bile izpostavljene potrebe po večji vključenosti vsebinskih mrež v oblikovanje politik že v zgodnjih fazah ter po pripravi enotnega modela razpisov, ki bi omogočil stabilnejše pogoje za delovanje in razvoj nevladnega sektorja.

V društvu z velikim veseljem sporočamo, da je bila Barbara Poček, članica upravnega odbora Asociacije, predstavnica Asociacije v mreži EAIPA in predsednica Gledališča Glej, imenovana za članico upravnega odbora EAIPE, evropske mreže za neodvisne performativne umetnosti. Imenovanje sočasno pomeni povsem smiselno predajo štafete: še nedavno je barve Asociacije v evropski mreži, tudi kot podpredsednica EAIPE, zastopala nekdanja predsednica društva, Inga Remeta. Barbara se bo tako v okviru svojega mandata 27. maja na Dunaju udeležila dvodnevnega občnega zbora mreže, na katerem bodo mdr. potrjevali spremembe statuta ter naslovili pereče teme, ki pestijo članice mreže ter performativne umetnosti.

Strokovna vodja Asociacije, sicer tudi članica upravnega odbora Kooperative, regionalne mreže za kulturo, se je v aprilu udeležila srečanja Kooperativine pisarne s predstavnicami fundacij Rockerfeller Brothers Fund in Sigrid Rausing Trust. Kooperativa je z vabilom predstavnikov neodvisnih mrež iz Slovenije in Srbije fundacijam želela predstaviti širok nabor ureditev, dejavnosti in politik do neodvisne kulture v regiji. Predstavnici sta se na srečanju sicer želeli nadrobneje seznaniti z dejavnostmi in prizadevanji Kooperative v Zahodnem Balkanu ter položaja ustvarjalcev, ustvarjalk in neodvisnih organizacij, ki v regiji delujejo v kulturi. Tovrstne informacije so namreč lahko koristne pri oblikovanju osmišljenih mehanizmov podpore.

Deli