Zavod Carnica organizira Bienale tekstilne umetnosti BIEN, mednarodno razstavo in aktivnosti, povezane s tekstilnim ustvarjanjem ter njihovim vplivom na dobrobit. Razstavni, skupnostni in strokovni programi bienala predstavljajo tekstilno-umetniške prakse in učinke tekstilnega ustvarjanja. BIEN temelji na treh izhodiščih—družbenih učinkih, dediščini in trajnosti. Zajeten del programa bienala se osredotoča na različne publike in z njimi raziskuje učinke tekstilnega ustvarjanja.
Vrsta: Projekt
2021 – danes
spletna stran
Teme:
Posameznikovo dobro počutje
Dobro počutje skupnosti
Duševno zdravje
Kakovost družbenih odnosov
Kakovost storitev za določene skupine
Umetniške prakse:
Arhitektura
Rokodelstvo
Ples, gib
Oblikovanje
Dediščina
Tekstilno ustvarjanje
Ustvarjanje z naravo
Ciljna skupina:
Zgodnje otroštvo (0–6 let)
Otroci (7–14 let)
Mladi (15–29 let)
Odrasli (30–64 let)
Starejši (65+)
Raven:
Lokalna
Nacionalna
Na ravni EU
Mednarodna (izven EU)
Viri financiranja:
ACF Program (v Sloveniji 2014-2021) Ministrstvo za kulturo
JSKD
Mestna občina Kranj
Univerza v Ljubljani (Svet za Umetnost)
Gornjesavski muzej
Izvajalci:
Tip organizacij:
Nevladna organizacija
Področje:
Kultura
Programa bienala se osredotoča na pozitivne učinke teksitlnega ustvarjanja na posameznika. Poleg delavnic, srečanj, transfera znanja, raziskovanja in razvoja področja, tudi mapira dobre prakse tekstilnega in rokodelskega ustvarjanja, sodobno-umetniških praks, performativne taktilne umetnosti in skupnostnih praks, ki vključujejo različne ranljive skupine, iz tujine in Slovenije. Za cilje programa smo si že leta 2022 določili krepitev znanja in praks med posamezniki iz nevladnega, raziskovalnega, izobraževalnega in oskrbovalnega okolja; seznanjanje oblikovalcev politik in javnosti o koristnih učinkih ustvarjanja v skupini; in pa želeli smo si zapolniti vrzel na področju raziskovanja družbenega pomena in učinkov tekstilnega ustvarjanja kot psihosocialne podpore na slovenski in mednarodni ravni.
V letu 2023 smo po analizi dobrih praks izdali priročnik “Tekstilne skupnosti kot prostori moči” (avtorici Jasmina Ferček in Zala Orel), ki je predstaviti koristi tekstilnega ustvarjanja za posameznika in družbo. Kadar je ročno delo prostovoljna in prostočasna aktivnost, pozitivno deluje na našo telesno, psihično in socialno dobrobit in krepi kakovost naših življenj. Tekstilne skupnosti predstavljajo vir znanja, s katerim lahko krepimo družbene sisteme (nege, oskrbe, zdravja, tranzicije, emancipacije idr.). Družbena vloga tekstilnega ustvarjanja v skupini je v obstoječi strokovni praksi in literaturi vedno znova prepoznana kot izjemno pomembna. Pripadnost pletilskemu/tkalskemu krogu ali združenju pa je korak v družbeno blagostanje.
V letu 2025 organiziramo več projektov, vezanih na presečno področje umetnosti in zdravja / dobrega počutja. OdMIK je tridnevni program delavnic, pogovorov in ustvarjalnih srečanj, ki spodbujajo povezanost dobrega počutja, narave, sodobne tekstilne umetnosti in rokodelstva. Tridnevni program, zasnovan pod vodstvom umetnic, participativnih oblikovalk, likovnih terapevtk, rokodelskih skupnosti, aktivistk ter narave kot so-voditeljice, ponuja ustvarjalno spodbudo in prisotnost. Nagovarja tiste, ki želijo nadgraditi nabor orodij za svojo profesionalno ali osebno rast, namenjen pa je tudi izobraževanju in opolnomočenju umetnic_kov, ki se želijo usmeriti na področje kulture in zdravja. Program kurira Jasmina Ferček, likovna terapevtka, umetnica in članica skupine Oloop.
Izvajamo še projekte Dvojina (povezovanje vrtčevskih otrok in upokojencev pri skupnem ustvarjanju blazin, vodi: Nina Vastl Štefe), !!! ☁️ ^ ^ ☁️ !!! (delavnice vezenja za otroke priseljencev iz Kosova v Kranj, vodita: Jakup Ferri, Klara Debeljak), Prepleteni iz vseh vetrov (povezovanje žensk z ozadjem migracij in tranzicij iz Jesenic ter študentov smeri grafika Naravoslovnotehniške fakultete Uni v Lj, vodita: Boris Beja, Hasnija Dugonjić), Vdih izdih (taktilno-gibalne delavnice za najmlajše, vodita: Ajda Tomazin, Rok Kravanja).
Rezultati projekta
Projekt, ki ga danes vodimo pod imenom WellBEIN, se je začel z nagovarjanjem opolnomočenja nevladnega sektorja, ki s tekstilnim ustvarjanjem kot orodjem pomoči in samopomoči krepi ranljive ženske skupine (ženske z izkušnjo kulturno-socialne tranzicije, starostnice, kronično bolne, brezposelne). Projekt pa je bil že v osnovi zasnovan kot dlje trajajoč program razvoja, raziskave in promocije slovenskega področja uporabe tekstilnega ustvarjanja na dobrobit posameznic.
V projektu smo v 2023 mapirali dobre prakse iz tujine in Slovenije, oblikovali trdnejšo mrežo organizacij, izvedli različne dogodke (delavnice in posvet) ter ustvarili video vsebine in dokumentacijo praks. Vsebino praks smo podrobneje raziskali in narativno analizirali ter zaključili s kategorizacijo učinkov tekstilnega ustvarjanja na dobrobit posameznic in skupnosti. Rezultate smo vključili v spletni priročnik, namenjen strokovnjakom s področja kulture in dobrobiti ter likovne terapije, uporaben pa je tudi vodjem različnih ustvarjalnih skupnosti ter odločevalce. S projektom smo nastavili temelje za nadaljnje izvajanje, raziskovanje in promocijo praks doseganja dobrobiti na osnovi umetnosti, ustvarjalnosti in narave (“art, craft and nature-based solutions for wellbeing”).
Raziskavo učinkov sta avtorici Jasmina Ferček in Zala Orel predstavili na Portugalskem (Lizbona), Norveškem (Elverum) in v Sloveniji (Ljubljana).
Za aktivnosti v letu 2025 načrtujemo enotno metodologijo merjenja učinkov v sklopu projekta Kultura za duševno zdravje.
Katalog dobrih praks kultura in zdravje sofinancira Ministrstvo za javno upravo in Evropska Unija.