Kulturosfera

Elektronsko glasilo društva Asociacija o kulturno političnih temah
Številka 68 | Januar 2022

Foto: Foto@RAVNIKAR GALLERY SPACE

Izpostavljamo


Razpis: čas je za urgentna sredstva

Nedavno so pričele nevladne organizacije prejemati rezultate prijav na programski razpis 2022–2025, zaradi česar v kulturnem sektorju ponovno vre. V Asociaciji pripravljamo daljšo analizo, ki jo bomo predstavili na tradicionalni novinarski konferenci Asociacije pred kulturnim praznikom, ki bo predvidoma v zadnjem tednu januarja. Ena ključnih težav razpisa so sredstva, saj ministrstvo kljub rekordnemu proračunu ni uspelo zagotoviti zvišanja števila organizacij, sprejetih v sofinanciranje, na vseh področjih. Vsi razpisi bi morali slediti razvoju nevladne kulturne ustvarjalnosti, kjer je več indikatorjev, da se področje močno razvija, ministrstvo pa ga ne podpre z ustreznimi sredstvi. A ne gre zgolj za finance. Ministrstvo za kulturo že več časa, zelo okrepljeno pa v času zadnje vlade destabilizira nevladni sektor v kulturi. V zadnjih dveh letih smo bili namreč deležni od napada na organizacije na Metelkovi 6, do različnih izigravanj v protikorona paketih, kjer je bil v nekaterih primerih nevladni sektor izvzet iz pomoči. Za rezultate razpisa je sicer najbolj relevantna sprememba Pravilnika o strokovnih komisijah, ki je doživel številne negativne spremembe. Da ministrstvo ne izkazuje razumevanja za nevladni sektor in nanj gleda odklonilno, kaže tudi aktualni predlog Nacionalnega programa za kulturo, operativno pa nedavno sprejeti Zakon o debirokratizaciji, ki je s poseganjem v ZUJIK odločanje o sprejemu v programe in projekte prestavil s strokovne na politično raven. Stanje s programskim razpisom potrebuje rešitev. Ministrstvu za kulturo predlagamo zagotavljanje dodatnih urgentnih sredstev in s tem popravo nastalih težav. Izgubljamo namreč programe vrhunskih organizacij z več deset ali celo stoletno tradicijo, nagradami in izjemno mednarodno prepoznavnostjo, ki ostajajo brez državnega financiranja, četudi so za naš prostor bile in preprosto so potrebne.

Preberi več

Novosti


  • Tudi večletni projektni razpis je pozen in problematičen

    V Asociaciji smo se odzvali na razpis za večletne kulturne projekte Ministrstva za kulturo. Kritični smo predvsem do trenutka in konteksta, v katerih je razpis objavljen. Večkrat smo namreč pozvali, naj se programski, večletni projektni ter enoletni projektni razpisi v tem zaporedju objavijo dovolj zgodaj in v zadostnem razmaku, da so prijaviteljem rezultati znani že pred odločitvijo za kandidiranje na naslednjem razpisu.

    Preberi več
  • STOP zamejevanju dostopa do štipendij za ustvarjalce!

    Ministrstvo za kulturo je razpis za štipendije za samozaposlene v kulturi objavilo v neustreznem prazničnem času ter vnovič uveljavilo prakso, po kateri so do njih upravičeni izključno samozaposleni do 29 let. To pomeni, da je štipendija namenjena zgolj 6,5 % samozaposlenim. Pozdravljamo, da ministrstvo ima mehanizem za mlade, a opozarjamo na hkratno pomanjkanje ustreznih spodbud za ostale starostne skupine.

    Preberi več
  • Pozivamo FURS: Ne obdavčujte samozaposlenih!

    FURS želi obdavčiti prispevke samozaposlenih v kulturi, ki dohodnino plačujejo kot normiranci in jim prispevke plačuje država. FURS je to za preteklo leto napovedal zgolj z brošuro. Asociaciji je za leto 2021 oziroma 2020 uspelo doseči spremembo, a je hkrati ministrstvo za finance napovedalo, da bo to pričelo upoštevati letos. MF in FURS smo pozvali, da se temu odpovedo.

    Preberi več
  • Decembra je zaživel Certifikat kulturno podjetje

    Kulturi prijazna podjetja lahko prek nove spletne strani pridobijo vse informacije o certifikatu, ki ga je oblikoval konzorcij Asociacije, Društva humanistov Goriške in Mesta žensk. Na njej lahko izveste vse o postopku pridobivanja certifikata ter vsebine, ki jih ponujajo nevladne organizacije in samozaposleni_e v kulturi, ki so včlanjeni v Asociacijo.

    Preberi več
  • Asociacija deli izkušnje z novimi mrežami na Kosovem

    Predsednica Asociacije Inga Remeta je na strokovni konferenci o vključujočih oblikovanjih kulturnih politik spregovorila o izgradnji mrež v kulturi v kontekstu zagovorništva v Sloveniji. Asociacija je na področju horizontalnega mrežnega sodelovanja ena starejših organizacij na področju Balkana, saj povezava neformalno deluje že od začetka devetdesetih let prejšnjega stoletja, formalizirala pa se je leta 2003.

    Preberi več
  • V Novem mestu o lokalnih kulturnih programih

    V novomeški Galeriji Simulaker je predstavnica Asociacije Polona Torkar sodelovala na delavnici za deležnike pri pripravi Lokalnih programov kulture s poudarkom na vključenosti kulturno-kreativnega sektorja. Gre za enega v seriji delavniških dogodkov na to temo, ki jih v sodelovanju s Centrom za kreativnost pri Muzeju za arhitekturo in oblikovanje organizira novomeški LokalPatriot.

    Preberi več

Servis


  • SOS telefon za administrativne težave kreativk in kreativcev

    V sodelovanju s Centrom za kreativnost v Asociaciji izvajamo individualno pomoč pri premagovanju administrativnih težav delavk in delavcev v kulturi. Pokličete nas lahko vsak torek med 9. in 14. uro na 01/43 41 244 ali na 051/ 773 611.

    Preberi več

Mnenja



Pridružite se Asociaciji in postanite naš član!

01 434 1244 / 051 773 611 / Naslov: Dalmatinova 4, 1000 Ljubljana / Sedež: Metelkova 6, 1000 Ljubljana
info@asociacija.si / www.asociacija.si



Projekt KKI: Podpore za razvoj ni nikoli dovolj! je del partnerske mreže Platforme Center za kreativnost. Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.